Nowy numer 39/2020 Archiwum

Tydzień z Archaniołem

W parafii w Duninowie przez trzy dni peregrynowała figura św. Michała Archanioła z Gargano. Wierni przyjęli jego szkaplerz i zawierzyli mu swoje rodziny.

W drugim tygodniu marca w duninowskiej parafii zrobiło się "anielsko". Od wtorku rekolekcje przygotowujące do peregrynacji słynnej figury prowadził michalita, zaś sama figura zawitała tu w piątek i była czczona w kościołach parafii do niedzieli.

- Myślę, że peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano jest dobrą formą zbliżania wiernych do Boga. Dlatego trzy lata temu nasza parafia zapisała się w kolejkę oczekujących na peregrynację. Stało się to podczas pielgrzymki na beatyfikację Jana Pawła II, kiedy  odwiedziliśmy grotę św. Michała Archanioła w Gargano - wyjaśnia ks. Jerzy Wyrzykowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Ks. Wyrzykowski cieszy się, że wokół wydarzenia religijnego - dzięki wysiłkowi rady parafialnej i komendantów OSP - udało się zgromadzić nie tylko mieszkańców, którzy przystroili swoje posesje, a przed kościołami rozwiesili girlandy, ale też służby mundurowe: OSP, Straż Gminną, Policję i Straż Graniczną. 9 marca ich funkcjonariusze pilotowali od granicy parafii do kościoła auto z figurą św. Michała Archanioła.

Wcześniej jednak rekolekcje przygotowujące parafian na wizytę Wodza Wojsk Anielskich w jego wizerunku z Gargano poprowadził ks. Marcin Kałwik ze zgromadzenia księży michalitów. Uroczystej „anielskiej” liturgii towarzyszyły od wtorku homilie i konferencje tematyczne. Podczas koronki anielskiej chętni otrzymali szkaplerz św. Michała Archanioła oraz zawierzyli siebie i swoje rodziny jego opiece.

W sobotę figura świętego zawitała także do kościołów filialnych parafii: kościoła pw. Św. Bartłomieja w Możdżanowie i Św. Stanisława w Zaleskich. Pożegnano ją w kościele parafialnym w niedzielę podczas Gorzkich Żalów.

- Mam nadzieję, że Michał Archanioł obejmie opieką naszą parafię i wszystkich, którzy będą się uciekali pod Jego wstawiennictwo, a wielu uwolni z nałogów i pokus - powiedział ks. Wyrzykowski.

Figura św. Michała Archanioła z Gargano została wyrzeźbiona w 1507 r. przez Andreo Contucciego. Przedstawia księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, które miały tam miejsce w końcu V w. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Miejsce to zasłynęło niezwykłymi łaskami, toteż do dziś przybywają tam miliony pielgrzymów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama