Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Wiedza, nie widzimisię

Zeszłoroczni laureaci trzymają poziom i… pozycje na podium. 1. i 2. miejsce w olimpiadzie teologicznej zajęli ci sami licealiści.

Jak zauważa ks. dr Radosław Mazur, dyrektor wydziału katechetycznego, temat tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej „Nadzieja dla Europy w nauczaniu papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka” okazał się dość trudny, szczególnie ze względu na materiały przygotowawcze zawierające teologiczne i operujące hermetycznymi pojęciami treści. Zmierzyło się z nim 7 marca w auli WSD 26 nastolatków. Po 45-minutowym teście zeszłoroczne miejsca na podium zachowali: zwycięzca Karol Górzny z Liceum im. Stanisława Staszica w Pile (opiekun: ks. Jacek Dziadosz) oraz Alicja Rink z I LO w Koszalinie (opiekun: s. Zofia Trzonkowska).

Na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Boćko z LO im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu (opiekun: ks. Wojciech Panek). Laureaci pojadą w kwietniu na ogólnopolski finał do Łodzi. Jak podkreśla A. Rink, już sama możliwość wzięcia w nim udziału jest nagrodą: trwające 3 dni spotkanie to nie tylko sprawdzian z wiedzy, ale też wypoczynek – integracja z rówieśnikami i zwiedzanie. Natomiast nagrodami w etapie diecezjalnym były jednorazowe stypendia. Biskup Edward Dajczak podziękował młodym za ich zaangażowanie i obecność. – Dzięki temu, że uczestniczyliście w tej olimpiadzie, zostało w was coś, co sprawia, że macie szersze spojrzenie, inaczej widzicie pewne sprawy – powiedział do finalistów. Potwierdza to K. Górzny, który zdobytą wiedzę wykorzystuje w rozmowach z rówieśnikami. – Sam lubię, kiedy ktoś jest kompetentny, więc myślę, że te moje przygotowania do olimpiady pomagają także mnie w byciu bardziej wiarygodnym – wyjaśnia przekonany, że dobra dyskusja może pomóc jego kolegom w zbliżeniu się do Boga. – Oni widzą, że to, co mówię, nie jest moim widzimisię, ale że to jest wiedza oparta na nauczaniu Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama