Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Boża piekarnia przejdź do galerii

W Koszalinie powstała Piekarnia Bożego Miłosierdzia. W 3 punktach miasta będzie można kupić zdrowe pieczywo i wspomóc tym samym Dom Miłosierdzia Bożego.

Certyfikowana ekologiczna mąka, sól bez szkodliwego antyzbrylacza sprowadzona z wybranej kopalni, 6-etapowy zakwas. To niektóre składniki chleba św. Agaty, ale receptury (ani nawet tego, kto jest jej autorem) nikt z wtajemniczonych nie chce zdradzić.

16 marca stowarzyszenie Dom Miłosierdzia otworzyło przy ul. Morskiej piekarnię. Pomieszczenia, ale też pierwszy razowy wypiek pobłogosławił bp Edward Dajczak. On też pierwszy skosztował pieczywa, które przypomniało mu, że w jego rodzinnym domu również piekło się chleb.

- Przygotowywały go mama z babcią. Tutaj będą to robić mieszkańcy Domu Miłosierdzia. Dom dobrze funkcjonuje, gdy nie brakuje w nim chleba, gdy można na ten chleb zapracować - powiedział biskup. - To dzisiejsze wydarzenie jest, moim zdaniem, niezwykłe, symboliczne.

Piekarnia będzie zarazem miejscem terapii mieszkańców Domu Miłosierdzia: niektórzy z nich znajdą tu zatrudnienie, nauczą się nowego zawodu. Zadaniem piekarni jest także przynoszenie dochodu, z którego będzie można utrzymać Dom Miłosierdzia i jego filie, podobnie jak czyni to kawiarnia Kawa z Duszą.

Boża piekarnia to według ks. Radosława Siwińskiego, prezesa stowarzyszenia Dom Miłosierdzia, sposób wpływania na oblicze Koszalina. - Chcemy dać Boga temu miastu i widzimy, że to się dzieje, że Boże miłosierdzie zdobywa je ulicę po ulicy - powiedział kapłan. Teraz na niektórych z nich widoczny będzie katolicki symbol piekarni: kłosy na tle hostii, z której wychodzą promienie. - Mamy nadzieję okrasić to miasto nową kulturą chrześcijańską.

Chleb z tej piekarni nie jest tani, jego cenę podnosi koszt mąki z upraw ekologicznych. Za półkilowy chleb św. Agaty zapłacimy 5 zł. W Koszalinie "chleb miłosierdzia" będzie dostępny w trzech punktach: w Domu Miłosierdzia (w godz. 6-18 i po wieczornej Mszy św.), w kawiarni Kawa z Duszą na ul. Dzieci Wrzesińskich 9 oraz w nowym sklepie na ul. Wyszyńskiego 2a (opodal katedry).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama