Nowy numer 4/2021 Archiwum

Wielkanoc u grekokatolików

W cerkwiach greckokatolickich trwa Triduum Paschalne. Na Pomorzu Zachodnim jest wiele parafii tego obrządku. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - 12.

Grekokatolicy mieszkający w Polsce należą do Ukraińskiej Cerkwi Kościoła greckokatolickiego. Jest to wspólnota tradycji wschodniej. Podobnie jak 21 innych wschodnich Kościołów katolickich (np. białoruski, czeski czy serbski Kościół greckokatolicki) jest ona w pełni autonomiczna i niezależna, pozostając w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską i każdym rzymskim następcą św. Piotra. Kościół greckokatolicki ma własne prawo (Kodeks Katolickich Kościołów Wschodnich), strukturę administracyjną, a także długą tradycję sięgającą czasów chrztu Rusi Kijowskiej. Liturgię w Kościele greckokatolickim sprawuje się w obrządku bizantyjskim.

Obecnie Ukraińska Cerkiew greckokatolicka, po Kościele prawosławnym, jest drugim co do liczebności Kościołem na Ukrainie i największą wspólnotą greckokatolicką na świecie. Należy do niej około 3 mln wiernych na samej Ukrainie oraz 5,5 mln poza jej granicami, w tym w Polsce. W granicach Rzeczypospolitej mieszka ok. 300 tys. grekokatolików, w tym na Pomorzu Środkowym - ok. 40 tys.

W Polsce zwierzchnikiem metropolii Ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej jest abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski. W skład tej metropolii wchodzą archieparchia przemysko-warszawska i eparchia wrocławsko-gdańska z ordynariuszem bp. Włodzimierzem Juszczakiem.

Na terenie wchodzącym w skład rzymskokatolickiej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonują dwa dekanaty greckokatolickiej eparchii wrocławsko-gdańskiej. Dekanat koszaliński, do którego należą parafie w Koszalinie, Sławnie, Kołobrzegu, Białogardzie, Świdwinie, Wałczu i Szczecinku, oraz dekanat słupski, w skład którego wchodzą parafie w Słupsku, Białym Borze, Miastku, Bobolicach i w Barcinie.

Nie we wszystkich parafiach greckokatolickich posługuje osobny duszpasterz. W całej eparchii wrocławsko-gdańskiej jest ok 40 kapłanów. W Koszalinie i w Świdwinie istnieją też dwa domy zakonne greckokatolickich sióstr służebnic Niepokalanej Panny Maryi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama