Nowy numer 29/2021 Archiwum

Przygotowania na przyjęcie papieskich stypendystów

W lipcu fala charakterystycznych żółtych koszulek zaleje Koszalin. Trwają ostatnie ustalenia i dopinanie programu – diecezja szykuje się na przyjęcie blisko 700 gości z całej Polski.

Studenci stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pojawią się w mieście już 10 lipca. Odwiedzą także Kołobrzeg i sanktuarium w Skrzatuszu. Podczas spędzonego w naszej diecezji tygodnia będą odpoczywać i formować się, a także dawać świadectwo i dziękować za otrzymaną dzięki zbiórkom pomoc w edukacji.

- Lokalizacja  tegorocznego obozu to inicjatywa stypendystów. Sami zauważyli, że nasza obecność w zachodniej i północnej części naszej ojczyzny jest bardzo potrzebna. Dotychczas byliśmy tu z obozem raz, w Szczecinie. Na Forum w Tarnowie bardzo mocno wybrzmiał ten postulat, więc zadzwoniłem do bp. Edwarda Dajaczka, który od razu powiedział: „dziękuję, że pomyśleliście o Koszalinie” - wyjaśnia ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Przedstawiciele fundacji przyjechali do Koszalina z krótką roboczą wizytą. Podczas trzech dni dopinali program, który wypełni studentom tygodniowe obozowanie w diecezji. Szczegóły jeszcze są dogrywane, bo organizatorzy muszą uwzględnić rozmaite sprawy, choćby… mistrzostwa świata w piłce nożnej.

- W programie znajdzie się m.in. całodzienna ewangelizacja w Skrzatuszu, której gospodarzem będzie bp Edward Dajczak, forum stypendystów, podczas którego będą rozmawiać o fundacji i jej przyszłości, a także spotkanie z gośćmi, koncert i niedziela spędzona w koszalińskich parafiach - wylicza Katarzyna Obrębska, menedżer ds. obozów stypendialnych fundacji.

Na ten ostatni punkt programu zwraca uwagę ks. Paweł Wojtalewicz:

- Niedziela w parafiach to okazja dla stypendystów do podzielenia się swoim świadectwem. A także podziękowania za wspólne budowanie tego żywego pomnika Janowi Pawłowi II, również przez tę wielką zbiórkę podczas Dnia Papieskiego, w której nasi diecezjanie bardzo ofiarnie uczestniczą - mówi koordynator fundacji w diecezji.

Przedstawiciele fundacji chwalą sobie współpracę zarówno z władzami miasta, jak i wojewodą.

- Bardzo mocno wspierają nas samorządy. Zawsze możemy liczyć na Forum Miast Papieskich, czyli miasta, które miały radość gościć u siebie św. Jana Pawła II i czują się zobowiązane do pomocy. To pomoc logistyczna, finansowa, informacyjna - podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk.

Letnie spotkania są integralną częścią programu stypendialnego FDNT. Swoje obozy mają gimnazjaliści i licealiści, maturzyści oraz studenci. Tym najstarszym stypendystom, którzy w lipcu przyjadą nad morze, przyświecać będzie hasło: „Koszalin - serce Pomorza”.

- Z jednej strony wynika ono z homilii, jaką wygłosił w tym miejscu Jan Paweł II, z drugiej chcemy także podkreślić specyfikę miejsca i diecezji - wyjaśnia ks. Łukasz Nycz, zajmujący się formacją duchową stypendystów.

Bo obóz to nie tylko wypoczynek. To także, a może przede wszystkim, element prowadzonej przed fundację formacji. Centralnym momentem będzie dzień skupienia.

- Chodzi nam o biblijne ujęcie serca, czyli miejsca, w którym człowiek podejmuje decyzje, w którym spotyka się z Bogiem. Chcemy zaprosić studentów do tego, żeby zajrzeli w głąb swojego serca: co kieruje ich życiem, jak podejmują decyzje. I żeby w centrum swojego serca postawili 10 słów, o których mówił w tym miejscu w 1991 r. św. Jan Paweł II. Wokół tego będą prowadzone rozważania. W myśl roku duszpasterskiego, który kieruje naszą uwagę na Ducha Świętego, będziemy Go prosili o nowe serce - dodaje ks. Nycz.

Papiescy stypendyści spędzą w diecezji tydzień od 10 do 16 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama