Nowy numer 29/2021 Archiwum

Potrzeba spokoju, nie sensacji

O uszanowanie bólu i umożliwienie spokojnego przeżywania żałoby przez uczniów i wychowawców poprosiła w Darłowie minister edukacji Anna Zalewska.

Minister spotkała się z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Morskich, której uczniowie zostali poszkodowani podczas wczorajszego (17 kwietnia) wypadku drogowego.

Na miejscu zginęła 19-letnia dziewczyna i 20-letni chłopak, uczniowie placówki. Rannych zostało 17 osób. Wielu z nich to także uczniowie darłowskiego Zespołu Szkół Morskich.

Dzisiaj w szkole trwa żałoba. Uczniowie nie mają planowanych zajęć. Spotykają się z wychowawcami i psychologami. Wszyscy podkreślają, że są zszokowani.

Od rana w placówce są także wicewojewoda i wicekurator. Ustalany jest zakres pomocy, jakiej należy udzielić uczniom i ich rodzinom. Do Darłowa przyjechała także minister edukacji Anna Zalewska.

- Jestem pod wrażeniem wychowawców, dyrektor szkoły, którzy w najgorszych momentach zachowali się jak trzeba. Dzisiaj rano odbyły się zajęcia z wychowawcami, do dyspozycji rady pedagogicznej, uczniów i rodziców jest 6 psychologów. Mamy też informację kuratora oświaty, że będzie możliwość przywiezienia dowolnej liczby psychologów, podobną deklarację zgłosił dyrektor szpitala w Sławnie. Trauma, którą przeżywają dzieci i rodzice, może wrócić za dwa dni, za miesiąc i za pół roku. Podjęliśmy decyzję, że oprócz tych codziennych spotkań psychologów odbędą się za kilka dni spotkania w dużych grupach. Rodzice przyjadą, żeby rozmawiać o tym, jak wspierać uczniów - poinformowała dziennikarzy minister Anna Zalewska.

Jednocześnie zaapelowała o uszanowanie czasu żałoby, który przeżywają uczniowie i wychowawcy. Jedni i drudzy są zmęczeni obecnością mediów na terenie szkoły.

- Chciałabym prosić, żeby szkoła była spokojna. Dzieci i wychowawcy naprawdę bardzo to przeżywają. Dyrekcja prosi was o wyrozumiałość jeśli chodzi o obecność mediów w szkole i niezaczepianie uczniów - dodała minister Zalewska.

- W szpitalach wciąż pozostaje jeszcze 5 uczniów darłowskiej szkoły. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Do wypadku doszło wczoraj koło miejscowości Słowino. Autobus liniowy, którym jechały 23 osoby, zderzył się z ciężarówką. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Koszalinie. Kierowca ciężarówki został zatrzymany do wyjaśnienia.


O wypadku pisaliśmy tu:
Tragedia na drodze. Potrzebna modlitwa
Bp Edward Dajczak o wypadku w Słowinku
Caritas gotowa pomóc ofiarom wypadku

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama