Nowy numer 38/2021 Archiwum

Latanie - a to frajda!

Przed laty w mistrzostwach Polski modelarzy lotniczych startowało ok. 100 zawodników. Dziś, nawet bez eliminacji, na starcie staje 40. Pilanie starają się ożywić tę dziedzinę sportu.

Ryszard Lewandowski, prezes Pilskiego Klubu Modelarzy Lotniczych, mówi, że trzeba zacząć od "przedszkola". Zbiera dzieci i młodzież w modelarni, by wychować pokolenie, które dzięki wymianie doświadczeń i rywalizacji sięgnie po najwyższe laury.

O tym, że leżą one w zasięgu ręki, świadczą wyniki pilanina Dariusza Stężalskiego, członka kadry narodowej, który w rankingu krajowym zajmuje obecnie 2. miejsce. Pod koniec marca w Kietrzu był najlepszym Polakiem startującym w Pucharze Świata w klasie F - zajął wysokie 5. miejsce na 40 zawodników z 12 państw.

Zanim jednak adepci modelarstwa złożą i wyholują na parę metrów pierwszą wypuszczaną z ręki "jaskółkę", uczą się sklejać kartonowe dinozaury, sowy czy wieże Eiffla. Modelarskie "przedszkole" jest nadzieją, że tutaj narodzą się przyszli fascynaci podniebnych lotów, i to niekoniecznie tych na lekkich modelach z balsy (drewna dwukrotnie lżejszego od korka) czy depronu (czyli podkładu pod panele podłogowe). Pośród dawnych wychowanków pana Ryszarda, instruktora modelarstwa z 42-letnim stażem, są piloci LOT i lotnictwa wojskowego. Bo tu nie tyle o modele idzie, co o pasję, tę prawdziwą, która kształtuje człowieka. I zanim wymusi sportową rywalizację, wymaga współdziałania, uczenia się od mistrzów fachu.

Szybowce trzeba dobrze wyważyć, a potem nauczyć się je oblatywać - dobrze wyholować na wysokość, zaprogramować ich start i lądowanie. Choć to nie lada sztuka, dzieci i młodzież szybko to podłapują. Nierzadko na zawodach juniorzy wygrywają z seniorami.

- Jak zrobiło się fajny lot, to chłopcy naśladowali nas we wszystkim. Nawet skrzynki na narzędzia takie same sobie kupowali - opowiada pan Ryszard. - I o to przecież chodzi!

Zajęcia w pilskiej modelarni odbywają się 2 razy w tygodniu, we wtorki i czwartki o 17.00.

Warto wziąć udział także w widowiskowych pokazach lotniczych. W tym roku Pilski Klub Modelarzy Lotniczych organizuje Puchar Polski w klasie F1. Zawody odbędą się 7 lipca i 25 sierpnia na pilskim lotnisku.


Więcej o niezwykłej pasji i pracowni modelarzy piszemy w aktualnym, 18. numerze "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama