Nowy numer 4/2021 Archiwum

Rusza budowa hospicjum w Pile

Po latach starań, zbiórek, zaangażowania wielu osób, teren przeznaczony pod nowe hospicjum stacjonarne staje się placem budowy. Potrzebne pilne wsparcie. Wystarczy przyjść na koncert.

Swojej radości z rozpoczęcia prac nie kryje dr Paweł Wiszniewski, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i hematologii, prezes zarządu Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, które jest inwestorem.

Dr Wiszniewski prosi też o wsparcie projektu. Przez lata działalności TPCh, dzięki darowiznom z 1 procenta oraz zbiórkom prowadzonym przy różnych okazjach, na budowę hospicjum udało się zebrać ponad milion złotych. Z dotacji unijnych pozyskano 5,5 miliona. Wciąż brakuje około miliona złotych.

20 maja w pilskim RCK odbędzie się specjalny koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie na budowę hospicjum. Wystąpią artyści Polskiej Opery Królewskiej, którzy wykonają dzieła Haendla i Mozarta.

Wciąż nie udało się rozprowadzić wielu biletów cegiełek w cenie 50 złotych. Organizatorzy liczą na dobre serce mieszkańców Piły i okolic.

Jak mówi dr Wiszniewski, hospicjum stacjonarne w Pile jest bardzo potrzebne. Już od 20 lat Towarzystwo Pomocy Chorym prowadzi hospicjum domowe, obejmując swą działalnością pacjentów nie tylko w Pile, ale także w Wyrzysku, Wałczu, Trzciance, Chodzieży, Czarnkowie. Ludzi potrzebujących tego typu opieki jest bardzo wielu.

Według planów TPCh w pilskim hospicjum znajdzie się miejsce dla 40 pacjentów. Placówka będzie prowadzić opiekę nie tylko nad terminalnie chorymi, ale także nad osobami cierpiącymi na choroby przewlekłe.

Budynek otoczony będzie parkiem z ogrodem. Będą w nim funkcjonowały różne poradnie zdrowotne, m.in. rehabilitacyjna, psychologiczna (zarówno dla pacjentów jak i ich bliskich), a także hostel dla rodzin pacjentów oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej hospicja stacjonarne funkcjonują obecnie w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu oraz Darłowie. Placówka darłowska jest prowadzona przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Bp Edward Dajczak niedawno pobłogosławił hospicjum stacjonarne przy parafii pw. św. Franciszka w Szczecinku. Placówka już niedługo przyjmie pierwszych pacjentów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama