Nowy numer 37/2021 Archiwum

Bp Dajczak: Wiara nie jest prywatna

Bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. w wigilię Zesłania Ducha Świętego podczas modlitewnego czuwania w Koszalinie.

Czuwanie odbyło się w kościele pw. Ducha Świętego. Eucharystię poprzedziły konferencja, którą wygłosił ks. Jarosław Kwiecień, modlitwa wstawiennicza oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

W homilii biskup zwrócił uwagę m.in. na jednoczącą rolę Ducha Świętego w życiu Kościoła.

- Pierwszą istotną rolą Ducha Świętego jest zbieranie nas, nie tylko fizycznie, w jakimś miejscu, jak teraz tu na Eucharystii. Chodzi o zbieranie, które jest stawaniem się wspólnotą, także wspólnotą wiary. W naszym świecie wiara jest zagrożona także dlatego, że wielu z tych, którzy są w Kościele, chce mieć swoją prywatną wiarę. "Ja sądzę", "według mnie" to ostateczny werdykt także dla wielu ludzi wiary - mówił biskup.

- Jednak Jezusa nie da się sprywatyzować. On żyje we wspólnocie. To nie moja wiara ma stać się miarą wiary Kościoła, ale odwrotnie - wiara Kościoła ma być miarą dla mojej wiary. To moja wiara ma być kształtowana wiarą Kościoła. Wtedy nie ma niebezpieczeństwa wymyślonych dróg, wymyślonego Boga. To jest bezpieczeństwo w Duchu Świętym, Jego gromadzenie, Jego dar - podkreślił biskup.

Mówiąc o prywatności wiary, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zwrócił uwagę nie tylko na jej treści, ale także na konieczność ich głoszenia. Głoszenie to, jak podkreślił biskup, nie może ograniczać się jedynie do ewangelizacji słownej.

- Przestańcie gadać i pokażcie Jezusa. Pokażcie Go przez wasze życie. Światu, który pogubił wiarę, brakuje doświadczenia Boga. Jesteśmy w mieście, w którym większość ludzi do kościoła nie przychodzi. Musieliby zobaczyć ludzi dotkniętych Duchem Świętym, sparzonych Ogniem Miłości. Duch Święty bardzo tego chce dla Koszalina - mówił biskup.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zachęcał zebranych w świątyni do uległości wobec Ducha Świętego na wzór Maryi. Jak zauważył, prowadzi ona do ciągłej przemiany, która sprawia, że wiara jest nieustannie świeża. Tylko taka wiara może być z kolei pociągająca dla innych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama