Nowy numer 37/2021 Archiwum

Jestem, czyli...

Diecezja wzbogaciła się o nowego księdza. – Przepełnia mnie poczucie szczęścia, że Bóg mnie wybrał. Wzrusza mnie to – mówi ks. Przemysław Głowacki, neoprezbiter.

Biskup Edward Dajczak w homilii podczas Mszy święceń 19 maja w koszalińskiej parafii pw. św. Ignacego Loyoli, z której pochodzi neoprezbiter, podkreślił rolę otwartości kapłana na wolę Bożą. Nawiązując do obrzędu, w którym po wyczytaniu nazwiska kandydata do święceń ten odpowiada: „Jestem”, biskup powiedział: – To nie jest sprawdzenie obecności. To wyrażenie gotowości. Wypowiadając te słowa, mówimy: „Jestem gotowy, Panie. Dysponuj mną. Poślij mnie. Chcę być Twoim narzędziem”. Biskup przestrzegał przed szukaniem siebie w posłudze kapłańskiej.

– Egoistyczne ambicje czynią człowieka ślepym na Boże zamiary. Chęć zaspokojenia ambicji prowadzi do duchowej arogancji, co rozmija się z tym, co zamierza Jezus – mówił. – Kościół żyje dzięki trwaniu przy Chrystusie. Jeśli On mieszka w naszych sercach, jest w nas, nasza posługa jest pełna ognia i dynamizmu – dodał ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W tym roku święcenia prezbiteratu otrzymał tylko jeden kandydat. Choć diecezja od dłuższego czasu boryka się ze spadkiem liczby powołań, święcenia tylko jednego prezbitera są też skutkiem zmiany w systemie formacji. Kilka lat temu wprowadzono tzw. rok propedeutyczny, poprzedzający zasadniczą formację w seminarium, co spowodowało rocznikową lukę. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mieszka ponad 830 tys. katolików. Posługuje im niespełna 500 kapłanów. W 221 parafiach jest w sumie 569 kościołów, w których regularnie sprawuje się Msze Święte. W Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie studiuje obecnie nieco ponad 30 alumnów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama