GN 3/2021 Archiwum

Sprawni, by wierzyć

Grupa wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku przystąpiła po raz pierwszy w życiu do sakramentu Eucharystii.

Uroczystość odbyła się 19 maja w kościele Mariackim w Słupsku.

- Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Najświętszy Sakrament przyjęły dzieci niepełnosprawne intelektualnie - mówi Marcin Rusinek, nauczyciel religii w słupskiej placówce.

Do sakramentu przystąpiły dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i właśnie z tego względu uroczystość odbyła się w sobotę, a nie w niedzielę. Pozwoliło to na spokojne uczestniczenie w niej dzieciom oraz ich opiekunom.

- Nasi wychowankowie są niezwykli, dlatego staramy się zapewnić im niestandardowe warunki. Bywa, że dziecko potrzebuje pochodzić po kościele albo położyć się. Niektórzy są nadwrażliwi słuchowo i podczas Mszy św. noszą specjalne ochraniacze na uszy. Czasem zdarza się, że dziecko ma opór przed podejściem do stopnia komunijnego i wtedy ksiądz podchodzi do dziecka. Staramy się jak najlepiej sprostać temu wszystkiemu. W takim gronie nikogo nic nie dziwi - dodaje Agnieszka Wilczopolska, która również jest katechetką w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Sprawni, by wierzyć   Słupsk, 19 maja: I Komunia św. dla uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Archiwum OSW - Bardzo ciekawe jest to, że nasi uczniowie przeżywają ten sakrament inaczej niż dzieci zdrowe czy my dorośli. Nie mają jakichś specjalnych oczekiwań, jeśli chodzi o prezenty. Jeden z uczniów miał marzenie, żeby do kościoła przyjechać taksówką, inny chciał dostać tort bananowo-truskawkowy. Od jednej z uczennic usłyszałem, że prezenty się skończą, a Pan Jezus nie. Nasi uczniowie nie kalkulują, tylko po prostu wierzą i nawet gdy wydaje się, że nic z tego nie rozumieją, oni wykazują się niesamowitą duchową intuicją. Ogromna w tym rola rodziców, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowanie swoich dzieci - mówi Marcin Rusinek.

Do sakramentu Eucharystii przystąpiło 27 uczniów, którzy na co dzień uczą się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku. Mszę Świętą sprawował ks. Robert Górski, wikariusz miejscowej parafii.

Sprawni, by wierzyć   Słupsk, 19 maja: I Komunia św. dla uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Archiwum OSW

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama