Nowy numer 22/2023 Archiwum

Twardziele!

Na świecie jest ich blisko 2,5 miliona. W Polsce – 45 tys. Walczą nie tylko z chorobą. Wiedzą, że sami muszą być twardzi, żeby do końca nie ulec... stwardnieniu.

Chory nie tylko pacjent

Ośrodek w Bornem Sulinowie jest jedną z dwóch tego typu placówek w Polsce. Oferuje turnusy rehabilitacyjne dla 58 osób jednocześnie. Rocznie korzysta z nich ok. 560 pacjentów. Niestety, ośrodek nie może sobie pozwolić tylko na walkę z tym, do czego jest powołany. Musi też walczyć z systemem, który sam jest chory i niewydolny. Sytuacja centrum jest trudna. Od 9 lat wkład NFZ jest na tym samym poziomie, jednak wszystko wokół drożeje, co sprawia, że zwiększają się także koszty utrzymania pacjentów. Osoby, które chcą korzystać z rehabilitacji, muszą więc za pobyt w centrum płacić z własnej kieszeni. A są to często osoby żyjące z zasiłków, czy rent, które ze względu na stan zdrowia nie mają szans na dorobienie. Chorzy uczą się więc w Bornem także tego, jak zbierać środki w ramach „1 procenta”. – Obciążamy pacjenta nie dlatego, że chcemy na nim zarobić, ale dlatego, że chcemy zachować standardy. To nie jest dla nas łatwe. Każdą złotówkę dokładnie oglądamy, bo widzimy, od kogo ją bierzemy. Jednak gorzej by było, gdybyśmy udawali, że pomagamy – mówi Mariusz Kowalewski. Udawania w Bornem nie ma. – To, że pacjenci płacą, nie oznacza, że traktujemy ich jak klientów – podkreśla Dorota Anikiej, pielęgniarka, kierownik świadczeń medycznych. O swojej pracy w centrum mówi: – To moje życie. Kontakt z drugą osobą, jest największą wartością tej pracy. Pomagamy ludziom. Nawiązujemy relacje. To pewnie m.in. dlatego ponad 80 proc. uczestników turnusów wraca na kolejne, a na miejsce w centrum trzeba czekać nawet do półtora roku.

Stwardnienie rozsiane

Ta choroba uważana jest obecnie za nieuleczalną, jednak dzięki odpowiedniej terapii można ją znacznie spowolnić. Według raportu „Stwardnienie rozsiane w Polsce z perspektywy interesariuszy systemowych”, w Polsce leczonych jest zaledwie około 26 proc. chorych, czyli dwukrotnie mniej niż w całej Unii Europejskiej.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast