Nowy numer 24/2018 Archiwum

Byle nie kulą w płot

O tym, czym jest depresja, za jakimi chowa się maskami oraz jak wspierać bliskich, którzy na nią chorują, opowiadała w Kołobrzegu psychiatra Joanna Kasperek.

Spotkania na wieży kołobrzeskiej bazyliki są inicjatywą wspólnoty DOM (Drobne Okruchy Miłości). Jej członkowie oprócz osobistej formacji podejmowanej od blisko 20 lat proponują kołobrzeżanom cykliczne spotkania dotyczące rozwoju wiary, rozwoju osobistego czy rodziny. – Jesteśmy jednością jako ludzie, więc ciało, duch i dusza są ważne – mówiła Joanna Wojciechowska. – Żeby łatwiej przechodzić przez różne trudności, czerpiemy z wielu źródeł, także z psychologii. Tym razem na wieży podjęto temat depresji, która coraz częściej dotyka ludzi pochodzących z rodzin głęboko wierzących. – Depresja to między innymi wynik kryzysu więzi międzyludzkich – uważa J. Wojciechowska. – To dziś poważny problem społeczny, choć ukryty. Wiele osób jest bardzo samotnych, zostawionych samym sobie. Ciągły pośpiech, stres sprawiają, że nie żyjemy tu i teraz, ale wciąż gdzieś gonimy, a to nie jest dobre dla więzi. Prowadząca spotkanie Joanna Kasperek, słupska psychiatra i psychoterapeuta, potwierdza, że nieumiejętność życia chwilą obecną jest typowym problemem osób depresyjnych. – Osoby takie snują czarne scenariusze tego, co się wydarzy. Mnóstwo czasu zajmuje im zamartwianie się czymś, co w rzeczywistości wcale nie następuje. A zaburzenia myślenia są często pierwotne, tzn. że jeśli myślę źle, to za tym idzie obniżenie nastroju – tłumaczyła psychiatra. – Tu jest miejsce dla psychoterapii, która takim osobom może pomóc zmienić schematy myślowe.

Dostępne jest 34% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma