Nowy numer 24/2018 Archiwum

Cartoonowy świat książki

Nie poddawać się wpływowi popkultury? Trudne do zrealizowania. Można jednak wybierać z niej to, co najlepsze, a nawet kształtować ją samodzielnie. Dotyczy to także komiksu.

W jego tworzeniu można być albo samotnikiem – jak autorzy europejskiego komiksu autorskiego, którzy wszystko, od początku do końca wykonują sami, włącznie z tym, że historia, którą opisują, jest ich autobiografią – albo być trybikiem hollywoodzkiego przemysłu: rysować wyłącznie dymki z dialogami lub być specem od kolorowania. Jak nie gasić pasji stwarzania całkowicie własnego świata na kartce papieru, podpowiadał Artur Wabik, krakowski artysta i kurator ekspozycji „Teraz komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie, który poprowadził warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży zorganizowane 2 czerwca z okazji Dnia Dziecka w koszalińskim muzeum.

Bądź szczery

Dziecięca wyobraźnia zresztą nie dałaby się zakuć w dyby kanonów. Ale młody człowiek może być nieświadomy własnej kreatywności. – Nikogo nie da się nauczyć rysować w ciągu 90 minut – ocenia Wabik – ale można przekazać mu kluczowe informacje o tym, jak nie bać się tego robić. Kilkunastoosobowej grupie koszalinian wydawca komiksu wyjaśniał zasady tworzenia obrazkowych nowel od pomysłu po kompozycję kadrów, budowanie narracji i łączenie jej z grafiką. Według niego rysować potrafi każdy, z tym że im ktoś jest młodszy, tym robi to bardziej naturalnie. – Dopiero jako dorośli staramy się oddawać wiernie przedmiot w rysunku, rysować realistycznie jak na fotografii. To tak naprawdę nas blokuje, zamyka – mówił, przeciwstawiając temu procesowi myślenie intuicyjne, charakterystyczne dla dzieci. – Lubię dziecięce komiksy, są bardzo szczere.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma