Nowy numer 4/2021 Archiwum

Trzeba pomóc DSM-owi

Dyrektor Caritas Polska odwiedził pracowników i podopiecznych Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Zaapelował również o pomoc w modernizacji koszalińskiego Domu Samotnej Matki.

Po zakończeniu zgromadzenia dyrektorów Caritas diecezjalnych, które miało miejsce 12 i 13 czerwca w Koszalinie, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, odwiedził placówki jej koszalińskiego oddziału.

Jedną z nich był Ośrodek Charytatywny dla Dzieci i Młodzieży w Kołobrzegu pw. Aniołów Stróżów. Przebywa tam obecnie na kolonii 47 polonijnych dzieci z Białorusi.

- Spotkanie z gośćmi z Grodna było niezwykle radosne. Dzieci ujęły nas prostotą i otwartością do tego stopnia, że spotkanie znacząco się przedłużyło - podsumował ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Trzeba pomóc DSM-owi   Ks. Iżycki odwiedził uczestników kolonii z Grodna, przebywających w kołobrzeskim ośrodku Caritas Archiwum Caritas Ze szczególną uwagą ks. Iżycki przyjrzał się Domowi Samotnej Matki w Koszalinie, który, choć nie jest dużą placówką, jest jedynym tego typu domem dla kobiet i ich dzieci na Pomorzu Środkowym. Jak podkreślił ks. Iżycki, tym bardziej konieczne jest przystosowanie go do przyjęcia większej liczby podopiecznych i umożliwienie sprawniejszej obsługi, a także zapewnienie odpowiednich warunków technicznych budynku.

Temu ma służyć planowana modernizacja DSM i dobudowa nowych pomieszczeń, dzięki czemu w placówce znajdzie dach nad głową więcej matek z dziećmi oraz powstaną sale służące ich rozwojowi osobistemu oraz pomieszczenia techniczne.

Inwestycja wymaga nakładu dużych środków finansowych i Caritas liczy na dofinansowanie ze środków unijnych. Jak podkreśla ks. Tomasz Roda, dom jest darem Koszalina dla św. Jana Pawła II, honorowego obywatela miasta, przekazanym diecezji w przeddzień jego wizyty w Koszalinie w 1991 roku.

Ponadto ważną rolę w mieście, jak podkreślił ks. Iżycki, spełnia umieszczone w dolnej kondygnacji DSM okno życia. Zaledwie 12 dni temu okazało się ono szansą na życie dla pozostawionej tu bezpiecznie dziewczynki, a niespełna 2,5 roku temu dla chłopca. To pokazuje, że misja Caritas - budowania cywilizacji życia - jest przestrzenią ratowania każdego człowieka.

Dyrektor Iżycki spotkał się również z pracownikami centrali Caritas w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama