Nowy numer 38/2021 Archiwum

To długi, długi spacer, synku

W ostatni weekend czerwca dwa sanktuaria połączyła modlitwa i pielgrzymi śpiew. Z Koszalina do Polanowa ruszyło 60 pątników.

Pielgrzymowanie rozpoczęli 23 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, by po noclegu w sali wiejskiej w Wyszewie pokłonić się Matce Bożej Bramie Niebios na Świętej Górze Polanowskiej. Mszy św. w sanktuarium na Górze Chełmskiej przewodniczył bp Paweł Cieślik. Hierarcha pobłogosławił pielgrzymów święconą wodą i posłał na 40-kilometrowy szlak z zachętą do szukania okazji do służby innym, na wzór Matki Bożej, która również doświadczyła trudów pielgrzymowania. – Maryja jako służebnica pokonuje wiele kilometrów z Nazaretu do Ain Karim po to, by usługiwać Elżbiecie. Jest służebnicą Boga i ludzi – powiedział bp Cieślik w homilii. – Właśnie w dziele ewangelizacji trzeba być sługą Boga, słuchając Jego poleceń. Trzeba być także sługą ludzi, prowadząc ich do życia zgodnego z wolą Bożą. Również ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, podkreślił wagę służby, którą podejmuje się ze względu na innych, choćby w niesieniu krzyża czy sprzętu nagłaśniającego. To szansa na gest miłości i dla tych, którzy od lat pielgrzymują pomiędzy Świętymi Górami, jak i dla tych, dla których braterstwo na szlaku jest nowym doświadczeniem, bo pielgrzymują po raz pierwszy. – Nie jest to wielka pielgrzymka, ale cieszymy się, że możemy po raz 19. w niej uczestniczyć, bo jest to nasz sposób podziękowania Panu Bogu za miniony rok – podsumował ks. Zaniewski.

Wędrować w Duchu

W tym roku służba bliźniemu przejawia się również w ofierze złożonej przez uczestników w intencji powrotu do zdrowia koszalinianina Filipa Gonciarka, który walczy z białaczką. – Problem cierpienia, z którym za sprawą Filipa się zetknęliśmy, dotyka nas głęboko. Mamy świadomość, że taka choroba może spotkać każdego, nawet nas, młodych, i że powinniśmy modlić się także za tych chorych, których nie znamy – powiedział Rafał Cysewski, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, będącego inicjatorem i organizatorem Pielgrzymki Świętych Gór. Młodzież z KSM-u przygotowała się do niej duchowo, uczestnicząc w przedpielgrzymkowym dniu formacyjnym. Wzięło w nim udział 40 osób. – Po raz pierwszy w naszej historii spotkaliśmy się na takim dniu. To jeden z nowych pomysłów na ożywienie młodzieży w naszych szeregach – wyjaśnia R. Cysewski. W ducha pielgrzymowania wprowadził młodych ks. Aleksander Głombiowski, asystent oddziału pilskiego KSM, przedstawiając pielgrzymowanie jako działanie Ducha Świętego. – Bywa, że na pielgrzymkę idzie się z marszu, nic o niej nie wiedząc i dopiero w trakcie trzeba się jej uczyć. A dobrze, kiedy wcześniej zrozumiemy, że nie chodzi o marsz czy zmęczenie, że za tym kryje się coś głębszego – zauważa R. Cysewski. – Dzięki temu przygotowaniu nasza świadomość pielgrzymowania jest inna, głębsza – mówi.

Prezent od taty

Tato, a co to pielgrzymka? – od kilku dni podpytuje Pawła Marsickiego jego 3-letni syn Jasiek. – To długi, długi spacer, na którym będziemy się modlili, prosili Pana Boga o różne rzeczy, a najbardziej za wszystko dziękowali – brzmi odpowiedź, skierowana także do ciekawej nowego doświadczenia 5-letniej Antosi. Wyprawa to prezent dla malców od taty na Dzień Ojca. – Pielgrzymowałem przez ostatnie 10 lat, a teraz chcę tego bakcyla zaszczepić moim dzieciom – wyjaśnia P. Marsicki. – Ważne, żeby dzieci same spróbowały, czym jest pielgrzymka, chociaż przez krótki odcinek – dodaje. Debiutantką na tym szlaku jest także Renata Mizielińska z Suchorza, z parafii św. Jana Bosko. – Dowiedziałam się o tej pielgrzymce z poczty internetowej i stwierdziłam, że potrzebuję tych dwóch dni na przemyślenie pewnych spraw. Zbyt szybko żyję, trudno mi się zatrzymać, a chcę odpowiedzieć sobie na pytanie: po co tak pędzę? Może powinnam coś odsunąć? Pani Renacie nie udało się namówić na wyprawę do Polanowa nastoletniej córki. – Muszę do tego nabrać dystansu. A także do życia w ogóle, rodzinnego, zawodowego. I spojrzeć na wszystko w Bożej perspektywie – powiedziała suchorzanka. Zamierza wykorzystać wędrówkę na uregulowanie swojego życia wewnętrznego, m.in. na dobre przygotowanie do spowiedzi. – Już czas zbadać swoje sumienie, nie wyolbrzymiać pewnych spraw, nie szukać problemów tam, gdzie ich nie ma, a raczej zastanowić się, gdzie popełniam błąd w relacji z Panem Bogiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama