Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Było za cicho

– Nie wolno nam dopuścić do tego, aby głos Kościoła został zduszony i przez to nie był słyszany – powiedział bp Krzysztof Zadarko podczas uroczystości pobłogosławienia dzwonów i organów w Darskowie.

Darskowo jest filią parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Złocieńcu. – Jeden dzwon już mamy, ale jest za cicho. Dlatego teraz chcemy mieć dwa nowe. Dzwon bije o godz. 7, 12 i 18. Teraz już nikt chyba nie zaśpi do kościoła. Chociaż... niektórzy i tak pewnie zaśpią. Blisko mamy, ale nikt nikogo nie zmusi – mówi Wiesława Ciemniewska, mieszkanka miejscowości. Ks. Wiesław Hnatejko, zmartwychwstaniec, miejscowy proboszcz, cieszy się, że mieszkańcy Darskowa dbają o swoją świątynię. W ciągu ostatnich kilku lat udało się ją gruntownie odnowić. – Ważne jest dla nas, żeby kościół był ładny. Sklep i przystanek nie wystarczą. Bez świątyni nie byłoby wioski. Nie byłoby w niej ducha – uważa Teresa Sinderman.

Bp Krzysztof Zadarko, który przewodniczył uroczystej Mszy św. 29 czerwca, nawiązując do symboliki dzwonów i organów, mówił, czym jest Kościół i jak powinien działać, aby skutecznie głosić Ewangelię. – Organy są symbolem jedności. Tak jak jest w nich wiele piszczałek, tak w Kościele jest wiele naszych głosów. Są różne, ale kiedy gramy razem, jesteśmy podobni do cudownej muzyki wydobywającej się z organów – powiedział biskup. Nawiązując do symboliki dzwonów, zauważył: – Przez swój niezwykły dźwięk dzwon przywołuje świadomość, że jest Bóg. Jest też wyrzutem sumienia dla tych, którzy zagłuszają w sobie głos Boga. Dla niektórych jest problemem. Przeszkadza. Nie wolno nam jednak dopuścić do tego, aby głos Kościoła został zduszony i przez to nie był słyszany – mówił biskup, wskazując także na to, co Kościół głosi w swoim nauczaniu m.in. przez słowa papieża. Podczas uroczystości 29 czer- wca na organach grał prof. Bogdan Narloch.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama