Nowy numer 38/2023 Archiwum

Kup obraz, wygraj rower

Góra Chełmska chce być miejscem promocji kultury. Podczas I Dnia Kultury dla Góry odbędzie się aukcja malarstwa i koncert.

20 lipca, na terenie budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego, odbyła się konferencja prasowa na temat I Dnia Kultury dla Góry, który odbędzie się 28 lipca o godz. 10 na Górze Chełmskiej. Jego celem jest zbiórka funduszy na rzecz budowy centrum.

- Pragniemy, aby Góra Chełmska oprócz wymiaru sakralnego, który zyskała dzięki Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, na nowo odzyskała także swój wielowiekowy wymiar kulturalny - powiedziała s. Eligia Pawlisz. - Powstające tu Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne ma się również istotnie do tego przyczynić w sposób. Dlatego tak bardzo zależy nam na jak najszybszym wybudowaniu tego dzieła.

W tym roku gospodynie sanktuarium otrzymały dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Infrastruktury Kultury na dalsze prace budowlane. Urząd Marszałkowski w Szczecinie przyznał dotacje na pokrycie części wkładu własnego, to jednak zbyt mało, by dzieło to dokończyć. Celem Dnia Kultury dla Góry jest zdobycie reszty wymaganych środków.

I Dzień Kultury dla Góry odbędzie się na placu budowlanym, który tego dnia po raz pierwszy zostanie udostępniony dla zwiedzających.

Od godz. 10 będzie można obejrzeć wystawę obrazów olejnych polskich malarzy, a ok. godz. 13 (po Mszy św. w sanktuarium) wziąć udział w aukcji dzieł Małgorzaty Borsukiewicz z Piły.

Kup obraz, wygraj rower   S.M. Eligia Pawlisz i s.M. Zoja Dombrowska. Katarzyna Matejek /Foto Gość Podczas aukcji zostanie rozlosowana główna nagroda Dnia - rower miejski - podarowany przez Piotra Jedlińskiego, prezydenta Koszalina.

Podczas Dnia Kultury dla Góry odbędzie się także koncert. Muzykę klasyczną zaprezentują: s. M. Zoja Dombrowska z Sankt-Petersburga (skrzypce) i Violetta Milka (fortepian).

Wystąpią także młodzi artyści z Mini Studio Poezji i Piosenki przy CK105.

Na imprezie planowane są stoiska gastronomiczne, na których będzie można zakupić żurek, potrawy z grilla i bigos.

Wesprzeć budowę będzie można także poprzez zakup cegiełek, ofiarę do puszek i udział w Loterii Fantowej „Buduj z nami”.

Dzień Kultury dla Góry został objęty honorowym patronatem biskupa Edwarda Dajczaka oraz patronatem medialnym "Gościa Niedzielnego".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast