Nowy numer 39/2020 Archiwum

Cała głowa pytań

Nadmorscy ewangelizatorzy przygotowywali się w Koszalinie do dziesięciodniowej misji na Wybrzeżu. Rekolekcje o głoszeniu Ewangelii prowadził bp Edward Dajczak.

W koszalińskim Domu Miłosierdzia Bożego 16 lipca rozpoczęły się duchowe przygotowania do 10. Ewangelizacji Nadmorskiej. Wzięło w nich udział 40 osób, głównie spoza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, wśród nich kapłani, klerycy i siostry zakonne. Nie brakowało świeckich, zwłaszcza zaangażowanych we wspólnoty podejmujące akcje ewangelizacyjne. Nowością była większa niż zazwyczaj liczba osób starszych.

Ksiądz Radosław Siwiński, pomysłodawca akcji i dyrektor Domu Miłosierdzia, zauważa, że jubileuszowa Ewangelizacja Nadmorska przyciągnęła mniej chętnych niż zwykle.

– Odbieramy to jako sygnał, byśmy całkowicie się ogołocili i w ten sposób wrócili do początków tego dzieła, które rozpoczynaliśmy skromnie, w 11 osób. A także, byśmy – jak podpowiada papież Franciszek – nie poszukiwali sukcesu – powiedział kapłan.

Na trudną misję przygotowywał ewangelizatorów bp Edward Dajczak. W nauce inaugurującej rekolekcje przestrzegał ich, by – porównując się z otoczeniem – nie zwątpili w swoją misję oraz jej formy. Podobne rozterki przeżywali – jak zaznaczył – apostołowie. Ale oni znaleźli rozwiązanie: trwanie w bliskości Jezusa. – Mając całą głowę pytań, apostołowie ciągle z Nim zostają, bo czują, że On im daje z siebie coś, czego nikt dać nie może. Nie do końca rozumiejąc, nie do końca dochodząc do celu, trwają z Nim, bo czują, że u Niego jest jakaś głęboka prawda – powiedział bp Dajczak.

Od pięciu lat takich trudów podczas Ewangelizacji Nadmorskiej doświadcza pani Magda z Krakowa. – To nie jest tak, że idę i robię to, co mi się podoba. Wybieram posłuszeństwo, a to kosztuje – mówi o przełamywaniu się np. do zaczepiania ludzi na ulicy, proponowania im modlitwy czy choćby do przeczytania czytań mszalnych.

Dziesięciodniowa Ewangelizacja Nadmorska wyruszyła z Ustki 20 lipca. Zakończy się w Mielnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama