Nowy numer 25/2021 Archiwum

Abyśmy byli kimś

Stu młodych ludzi spędziło 15 dni na rekolekcjach wakacyjnych w Lekowie i Bornem Sulinowie.

Są tacy młodzi ludzie, którzy choć przed rokiem uczestniczyli w 15-dniowych rekolekcjach, na tegorocznej oazie wakacyjnej się nie stawili. To mniej więcej połowa oazowiczów − ocenia ks. Mateusz Szczepański, moderator Oazy Nowego Życia pierwszego stopnia, która odbyła się w Bornem Sulinowie. Za to po tych 49, którzy tu dotarli, widać roczną pracę formacyjną.

13. dnia rekolekcji, wespół z tak samo liczną grupą zerówki z Lekowa, „jedynkowicze” przeżyli dzień wspólnoty oazy w Lipiu. Nie zabrakło akcentów humorystycznych. W odgrywanych grupowo scenkach młodzi żartowali z sympatią z dyscypliny, z kolegów, siostry, która „nabrała wody święconej w usta” czy moderatora, przez cały turnus błagającego Maryję za nimi: „Spraw, aby byli kimś”. Niby się śmiali, ale na koniec prezentacji gromko potwierdzili: tak, chcą „być kimś”.

Nic od razu

Podczas godziny świadectw oazowicze opowiadali o tym, jak rekolekcje ich zmieniają. Choć przybyli na nie z oczekiwaniami, że doświadczą czegoś spektakularnego, mocnego, to – jak podkreślił składający świadectwo Olek – „nie ma co się oszukiwać”, rzadko się tak dzieje. Jest przemiana, ale inna, powolna. – Nie dzieje się ona w jednym momencie. Pan Bóg prowadzi to etapowo. Stale i konsekwentnie uczy mnie bycia lepszym człowiekiem – powiedział nastolatek.

Na rekolekcjach kościół staje się niemal domem młodzieży, ciągle coś się w nim dzieje: liturgia, nabożeństwa, modlitwy. – Kiedy przeżywa się to razem z innymi, „czuje się to” – mówi Adrian z Piły i przyznaje, że po powrocie z oazy trudno zachować rekolekcyjny rytm. Ładować duchowe baterie pomagają mu mniej intensywne, ale za to regularne spotkania w parafii.

– Przewidujemy niektóre zachowania, dlatego możemy pewne problemy uprzedzać – mówi ks. Remigiusz Szauer, moderator „zerówki” w Lekowie. – Po to jest formacja w parafiach, rekolekcje w ciągu roku. Jednak wszystko zależy od decyzji młodego człowieka. Ale nawet jeśli tej brak, to jakieś odejście, problemy w wierze pokazują im, że w pojedynkę się nie da. To są wtedy błogosławione trudności.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama