Widowiska historyczne, wspólne śpiewanie i żywy symbol Polski Walczącej - m.in. tak oddamy cześć powstańczej Warszawie w rocznicę wybuchu zrywu.
W podkoszalińskim Sianowie, podobnie, jak w ubiegłych latach, szykuje się duża inscenizacja plenerowa. Po uroczystym apelu o godz. 17 w Parku im. Powstańców Warszawskich, rekonstruktorzy zabiorą widzów do okupowanej stolicy, na ul. Gęsią. Inspiracją dla tegorocznego widowiska jest zdobyczny czołg Panther, nazwany przez powstańców „Magdą”, dzięki któremu udało się oswobodzić 348 żydowskich więźniów obozu koncentracyjnego, tzw. Gęsiówki.
- To ogromne plenerowe wydarzenie, którego celem jest popularyzowanie zainteresowania historią. Kierujemy je do wszystkich, którzy w interesujący sposób chcieliby spędzić czas, poznając część tak ważnej historii Polskiej - zapraszają organizatorzy przedsięwzięcia.
W tym roku w szeregach rekonstruktorów znajdą się także mieszkańcy Sianowa, należący do miejscowego klubu historycznego.
O godz. 18.45 rozpocznie się zaś koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu Michała Kowalonka i Jacka Szwaja.
Świetną inscenizację można obejrzeć także w Słupsku. Od kilku lat w Alei Sienkiewicza pasjonaci historii rekonstruują wybuch powstania. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 16.30. Oficjalne uroczystości odbędą się tradycyjnie przy najstarszym w Polsce pomniku poświęconym Bohaterom Warszawy na placu Powstańców Warszawskich.
Organizatorzy oraz władze miejskie apelują do mieszkańców, aby 1 sierpnia nie parkowali swoich samochodów w tym miejscu (mogą zostać odholowane na koszt właściciela). Aleja będzie zamknięta od północy do godz. 20. Rekonstrukcja powstania wiąże się też z dużym poziomem hałasu, co może negatywnie wpłynąć na pozostające w domach zwierzęta. Dlatego ze względu na ich dobro warto zadbać o to, aby od 16.30 do 18 nie były narażone na dodatkowy stres wywołany wystrzałami.
Pilanie uczczą wybuch powstania, ustawiając żywy symbol Polski Walczącej na placu przy ul. Okrzei (koło samolotu, mural Żołnierzy Wyklętych) o godz. 16. Jak informują organizatorzy, Piła co roku bije własne rekordy w liczbie uczestników i jest największą taką akcją, poza organizowaną w Warszawie. Przed i po godzinie W będzie można także wypisywać kartki do żyjących jeszcze powstańców warszawskich, stanie również stanowisko z kolorowankami dla dzieci.
Podobnie jak w całej Polsce, w miastach regionu o godz. 17 zawyją syreny alarmowe i odbędą się uroczystości patriotyczne.