Nowy numer 25/2021 Archiwum

Kapsuła z 1750 roku

Zdjęta ze szczytu wieży duninowskiego kościoła rozpaliła emocje nie tylko miejscowych historyków.

Duninowska wspólnota cieszy się z długo wyczekiwanego remontu kościelnej wieży. Przy okazji prac nadarzyła się okazja, by zajrzeć do miedzianego pojemnika na iglicy. Zwyczajowo w takich miejscach chowa się listy dla potomnych.

Choć nadzieje były ogromne, kapsuła okazała się pusta. – Wielka szkoda, bo rzeczywiście po cichu liczyliśmy na jakieś znalezisko. Może nie na złote dukaty, ale z pewnością na bardzo cenne dokumenty – przyznaje ks. Jerzy Wyrzykowski. – Nie wiemy, czy kapsuła nie była otwierana w czasie wojny, kiedy to zabrano na potrzeby przemysłu zbrojeniowego położoną zaledwie kilka lat wcześniej blachę miedzianą. Być może wtedy opróżniono jej wnętrze – rozkłada ręce duninowski proboszcz.

Na konstrukcji hełmu znaleziono za to oznaczenia ciesielskie z 1830 r., kiedy wieża była remontowana. – Ale metalowa chorągiewka na szczycie ma datę wcześniejszą, z 1750 r. Można więc zakładać, że część drewnianej konstrukcji też pochodzi z tego okresu – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik słupskiej delegatury Pomorskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Kościelna wieża w Duninowie wraz z masztem ma wysokość ok. 35 m. Kiedyś była też latarnią morską. – To wydarzenie to okazja do rozbudzenia ciekawości wśród miejscowych. Zainteresowanie przedwojenną historią jest coraz większe i nie budzi już negatywnych emocji. To historia tej ziemi i warto o nią dbać. I zachowywać ślady – mówi Bożena Duda, mieszkająca w sąsiedztwie świątyni emerytowana nauczycielka historii. – Nic nie znaleźliśmy, co nie znaczy, że kapsuła po remoncie wróci na wieżę pusta. Włożymy do niej dokumenty, które pozwolą następnym pokoleniom odkryć informacje o dzisiejszych mieszkańcach Duninowa i regionu – obiecuje proboszcz. Remont wieży i kościoła będzie kosztował w sumie pół miliona złotych. Duninowska wspólnota otrzymała na ten cel połowę potrzebnej kwoty, co pozwoli w tym roku wykonać część niezbędnych prac.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama