Nowy numer 25/2021 Archiwum

Tornister wędruje na Wschód

Akcja "Tornister pełen uśmiechów" rozszerza się poza granice Polski. Ponad 600 tornistrów trafiło do ubogich dzieci w diecezji, a także na Białorusi i Litwie.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przekazała swoim wolontariuszom w parafiach 550 plecaków. O ich wypełnienie przyborami szkolnymi zadbały Parafialne Zespoły Caritas, zachęcając parafian do zakupu wskazanych produktów. Poza tym wiele PZC z własnych środków przygotowało dodatkowe wyprawki uczniowskie.

Gotowe tornistry trafiają do dzieci, a z początkiem września zostaną poświęcone w kościołach podczas uroczystości inaugurujących nowy rok szkolny.

W tym roku Caritas DKK przygotowała o połowę mniej tornistrów niż w ubiegłym. Składa się na to sytuacja finansowa rodzin, które łatwiej radzą sobie z zaopatrzeniem dzieci w asortyment uczniowski m.in. dzięki programowi 500+, a także nowemu programowi rządowemu Wyprawka 300+ (jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na zakup podręczników i przedmiotów szkolnych).

Mimo wszystko programy te nie pokrywają w pełni kosztów, które w roku szkolnym ponoszą rodzice uczniów. Wciąż są takie domy, gdzie potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Właśnie o nich pamięta Caritas. – Zauważają to nasi wolontariusze, którzy mają dobre rozeznanie w swoich środowiskach i którzy są blisko rodzin borykających się nie tylko z biedą, ale i chorobami czy innymi poważnymi problemami, a czasem po prostu z niezaradnością – wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor CDKK. – Poza tym trzeba pamiętać, że pomoc socjalna nie działa jak czarodziejska różdżka. Problemy finansowe rodzin nie znikną od razu, potrzeba na to jeszcze lat. To będzie długi proces, zanim polska rodzina, zwłaszcza wielodzietna, stanie pewnie na nogi.

W ramach tegorocznego "Tornistra" ponad 80 plecaków przygotowali nasi diecezjanie dla rodaków z Polonii. – Kiedy nam, w Polsce, jest coraz lepiej, to szukamy tych, którzy mają polskie korzenie, a wciąż przerastają ich takie potrzeby, jak zaopatrzenie dzieci w wyprawkę szkolną. Dzielimy się z nimi tym, co mamy – wyjaśnia ks. T. Roda.

30 tornistrów trafi do uczniów polskiej szkoły w Podbrzeziu pod Wilnem. – Te wyprawki szkolne przygotowali harcerze, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz rodziny szensztackie – mówi Paulina Kaźmierczak z centrali Caritas. – 2 września tornistry dotrą do odbiorców. Zawieziemy je, jadąc z pielgrzymką do Wilna, w którą udajemy się jako pracownicy Caritas.

– Jedziemy po to, by nawiązać współpracę, ponieważ nie traktujemy tego jako jednorazowej akcji, ale patrzymy na to w szerszej perspektywie niesienia pomocy ludziom na Wschodzie – dodaje dyrektor.

Partnerem Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w tej długofalowej misji będzie Caritas diecezji Paderborn w Niemczech, która zadeklarowała, że razem z naszą diecezją zrealizuje grudniową akcję charytatywną "Pusta choinka".

W czerwcu 50 tornistrów trafiło do dzieci na Białorusi. Część otrzymały niektóre dzieci z Grodna, które gościły w ośrodku Caritas w Kołobrzegu. Pozostałą część zawiozły swoim ubogim kolegom z parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama