Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dołącz do Young Caritas

Czy młodzi wolontariusze potrzebują dorosłych, by organizować akcje charytatywne? Wiele spontanicznych inicjatyw przekonuje, że nie. Caritas rusza z projektem szkolenia młodych liderów.

Ważne są sztandarowe akcje charytatywne Caritas, jednak istnieje obawa, że ich cykliczność może nieco usztywnić sposób myślenia i działania wolontariuszy. W czynieniu miłosierdzia sprawdzony kalendarz to dużo, jednak to nie wszystko.

Caritas chce przygotować młodych liderów wolontariatu.

- Potrzebujemy liderów w Szkolnych Kołach Caritas, ale zależy nam, żeby nie byli nimi katecheci czy nauczyciele będący ich opiekunami. Chcemy, by młodzi sami wzięli na siebie odpowiedzialność za akcje na rzecz potrzebujących. By sami wpadali na to, co i jak zorganizować - powiedziała Marlena Woźniak, koordynatorka projektu. - A przede wszystkim otwierali oczy, komu w ich środowisku pomoc jest potrzebna.

Young Caritas jest skierowany głównie do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. - Young to młodość, jako Caritas inwestujemy w tych, którzy mają być naszą przyszłością. Chcemy by młodzi potraktowali to nie jako kolejną akcję, lecz przygodę życia - powiedział Paulina Kaźmierczak z CDKK.

Co ciekawe do projektu mogą przystąpić nie tylko osoby wierzące. - Wiemy, że są młodzi niewierzący, którym podobają się nasze działania charytatywne. Zapraszamy także ich do szkolnych Caritas i potem staramy się uczyć ich wiary.

Zadania, które młodzi podejmą w ramach projektu w kolejnych miesiącach, dotyczyć będą wspierania osób potrzebujących z różnych grup społecznych, zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnopolskiej.

- Zamierzamy zaktywizować młodzież do pomocy i seniorom, i niepełnosprawnym, i rodzinom wielodzietnym, i innym. Chcemy pokazać wolontariuszom, co mogą zrobić w tym względzie, np. odwiedzić chorych w hospicjum, znaleźć w swojej okolicy osoby niesamodzielne, pobawić się z dziećmi - wyjaśnia M. Woźniak.

Caritas przygotowała zadania, które młodzi będą realizować w miesięcznych cyklach. Każdy zespół, który się tego podejmie, będzie swoją pracę dokumentował, a udostępnienie tego na funpage'u otworzy innym możliwość głosowania na najlepsze z nich.

Po wielomiesięcznej pracy najlepszy zespół SKC - wyłoniony głosami internautów - pojedzie do Rzymu i spotka się tam z papieżem Franciszkiem.

Pomocą we wdrożeniu się w nowy styl wolontariatu Caritas będzie obóz "Noc przygody", który odbędzie się w Koszalinie 28 i 29 września. Zapisy na obóz przyjmowane są do 26 września drogą mailową (na adres mwozniak@caritas.pl) lub telefonicznie pod nr 500 398 444.

Za lajka lub udostępnienie na FB funpage'u Young Caritas można uzyskać bransoletkę z logo inicjatywy lub kupić unikatowy t-shirt.

- Młodych nie jest ciężko namówić do niesienia pomocy innym, ale trzeba im pokazać, że są do czegoś potrzebni, bo rzadko to słyszą - podsumowuje M. Woźniak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama