W Koszalinie spotkali się członkowie parafialnych zespołów Caritas. Rozmawiali o nowych wyzwaniach, jakie stoją przed tymi, którzy chcą nieść pomoc innym.
Spotkanie odbyło się 22 września w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Z północnej części diecezji przyjechało do Koszalina ponad 100 członków (przeważnie prezesów) parafialnych zespołów Caritas. Gościem spotkania był ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, i ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość - To spotkanie jest po to, aby podziękować za miniony rok pracy i wyznaczyć nowe kierunki działań na następny rok. Omawiamy akcje, programy, którymi się zajmujemy - wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Kapłan zwraca uwagę na zmieniającą się sytuację społeczną w Polsce, która powoduje także konieczność udoskonalania narzędzi, którymi posługuje się Caritas, aby nieść pomoc potrzebującym. Jak przyznaje, nie można przestać poszukiwać osób w potrzebie. - Dzisiaj taką grupą bardzo potrzebującą pomocy są seniorzy, emeryci o bardzo niskich świadczeniach, renciści, niepełnosprawni. W tych obszarach szukamy - mówi ks. Roda.
- Od dwóch lat staramy się, żeby w parafialnych salkach katechetycznych, które często są puste, powstawały świetlice dla seniorów. Czasami niewiele trzeba, aby coś takiego zaczęło działać. Są już takie miejsca np. w Słupsku czy w Barwicach. Jako diecezjalna centrala Caritas też realizujemy program usług opiekuńczych dla osób starszych przy współudziale pieniędzy unijnych. Mamy już prawie 100 osób pod opieką. Zajmuje się nimi ok. 30 opiekunek, które w większości należą do parafialnych zespołów Caritas - wylicza dyrektor.
- Oczywiście, nie zapominamy o dzieciach. Powstają dla nich świetlice, działają programy stypendialne, jak "Skrzydła" czy "Dwa talenty". Jest też pomoc żywnościowa w ramach FEAD, czyli Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej z tego projektu korzysta ok. 12 tys. osób - mówi ks. Roda.