Nowy numer 2/2021 Archiwum

500 kapliczek na 500-lecie

Trudno przywrócić tym terenom katolicki krajobraz, który zniknął wraz z przyjściem reformacji. Pustelnik z Polanowa proponuje zacząć od budowania widocznych znaków wiary.

W ubiegłym roku świat luterański obchodził 500-lecie reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Do tego świętowania zaprosił także katolików.

Wiadomo, że historia reformacji wiaże się z raną podziału w Kościele. Po 500 latach widać wiele dobrych owoców tego ruchu, jednak nie można też zapomnieć o bolesnych kartach, związanych choćby z historią na Pomorzu. Niekiedy reformacja wprowadzana tu była siłą. Niszczono dzieła sztuki, sanktuaria, zabytki.

Ojciec Janusz Jędryszek, pustelnik ze Świętej Góry Polanowskiej, znalazł więc własną, niestandardową odpowiedź na obchodzenie jubileuszu: postawić „500 kapliczek na 500-lecie”. Chodzi o przywracanie katolickiego charakteru pomorskiemu krajobrazowi.

Widać różnicę

Dopiero po I wojnie światowej Kościół katolicki, po 450 latach nieobecności, zaczął się na Pomorzu odradzać. Na początku XX w., gdy Polacy przybywali tu na roboty, zaczęły powstawać wspólnoty katolickie, które budowały małe kościółki, jak w Koszalinie kościół św. Józefa, w Sławnie kościół św. Antoniego, w Polanowie – Podwyższenia Krzyża czy w Kołobrzegu – św. Marcina.

– Brakuje mi elementu katolickiego w krajobrazie Pomorza. Wyraźnie widać różnicę między ziemiami przyłączonymi do Polski a tymi, które należały do niej przed wojną. Nawet jeśli ktoś nie wie, gdzie ta granica przebiegała, wystarczy wyjechać za Bytów, by rozpoznać to po obecnych tam kapliczkach i krzyżach przydrożnych – stwierdza zakonnik.

O. J. Jędryszek dodaje, że gdy po I wojnie światowej wyznaczano granice Polski na zachodzie i północy, to kierowano się m.in. obecnością krzyży i kapliczek.

Zbuduj i ty

– Teraz tu jest Polska, ale to ciągle są tereny poprotestanckie. Brakuje elementów typowo katolickich w krajobrazie jak krzyże czy kapliczki. Stąd zrodził się pomysł, by na 500-lecie reformacji powstało 500 kapliczek i krzyży.

Pierwsze postawiono przed rokiem. 20 kapliczek i krzyży stanęło m.in. w Polanowie, Domasławicach, Głuszy, Lęborku, pod Miastkiem. Inicjatywa znajduje zwolenników w całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Ideą projektu jest osadzenie kapliczek w kulturze pomorskiej, dlatego ich bogata ornamentyka nawiązuje do haftu kaszubskiego i jamneńskiego.

Franciszkanin z Góry Polanowskiej zachęca Pomorzan do włączenia się w akcję. Forma przydrożnych czy przydomowych kapliczek jest dowolna.

Jednak aby wpisać się w inicjatywę „500 kapliczek na 500-lecie”, należy opatrzyć kapliczkę logo akcji – szyldem z łacińskim wyznaniem wiary katolickiej. Po numerowane kolejno ceramiczne szyldy należy zgłosić się do pustelni na Górę Polanowską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama