– Skala tego konkursu bije na głowę wszelkie znane mi konkursy poświęcone memu ojcu – mówi Andrzej Pilecki, syn legendarnego Rotmistrza.
Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, po raz szósty zorganizowało Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim.
Rozpoczęły się one w miniony piątek 28 września, warsztatami dla nauczycieli i młodzieży oraz wykładem na temat dylematów pokolenia wyklętych, które poprowadził Michał Gawriłow z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie.
Warsztaty i wykład miały przede wszystkim pokazać, przed jakimi wyborami stawali Polacy oraz jakimi wartościami się kierowali. Pozostać w konspiracji? Ujawnić się po amnestii z 1947 r.? A może emigrować? – W ten sposób uczniowie mogli dowiedzieć się również jak skomplikowana i trudna we wszystkich aspektach była sytuacja obywatela Polski w latach powojennych – mówi Michał Gawriłow.
Była też okazja do rozmów uczniów i nauczycieli z Andrzejem Pileckim, synem legendarnego rotmistrza, który specjalnie przybył do Kołobrzegu.
Głównym punktem Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim był sobotni VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności Witolda Pileckiego, w którym ostatecznie wzięło udział 32 uczniów, między innymi z Koszalina, Szczecina, Szczecinka, Białogardu, Darłowa, Gościna, Nowogardu, Wałcza, Kołobrzegu, Świnoujścia i Kamienia Pomorskiego.
– Skala tego konkursu bije na głowę wszelkie znane mi konkursy poświęcone memu ojcu i jestem naprawdę mile zaskoczony poziomem wiedzy młodych ludzi – przyznał Andrzej Pilecki.
Zwycięzcą konkursu w formie testu przygotowanego przez pracowników szczecińskiego oddziału IPN: Magdalenę i Michała Ruczyńskich został Mateusz Golczyk ze Szczecinka, wyprzedzając uczniów z Kamienia Pomorskiego: Dariusza Guza (II miejsce) i Małgorzatę Słomkę (III miejsce). Wyróżniono także Natalię Świderek z Kołobrzegu, Pawła Nowaka z Koszalina i Jakuba Sosnowskiego ze Szczecinka.
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, IPN, prof. Jana Żaryna – senatora i prezesa Cezarego Gadomskiego z Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego.
Po konkursie odbyła się gala artystyczna w trakcie której widzowie mogli obejrzeć fabularyzowany dokument pt."Koszalin 1945–1946, pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa" – autorem scenariusza i reżyserem jest Marcin Maślanka.
Nagrodzeni medalem "Pro Patria" Archiwum KIK w Kołobrzegu Wcześniej wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, w imieniu Jana Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, odznaczył pięcioro kołobrzeżan medalami "Pro Patria". Za działalność w opozycji demokratycznej medalami zostali uhonorowani: Elżbieta Garbacz, Janusz Grudnik, Jan Maj, Kazimierz Mirecki i Sławomir Słomian.
Kulminacją gali była prapremiera audio-spektaklu "Głosy" opartego na książce Bohdana Urbankowskiego. Bardzo sugestywna scenografia sprawiła, że publiczność słysząc różne głosy – wspomnienia więźniów Auschwitz – mogła próbować zrozumieć, co czuli ludzie w czasach tortur, krematoriów i odzierania człowieka z godności ludzkiej.
Fragment scenografii spektaklu "Głosy" Archiwum KIK w Kołobrzegu – Ten spektakl ma swoją ważną misję, gdy zgrabnie prowadzona przez Niemców polityka historyczna zdejmuje odpowiedzialność z tychże i rozmywa ją gdzieś pomiędzy mitycznymi nazistami a Polakami, za działalność niemieckich fabryk śmierci. Poza tym, po obejrzeniu "Głosów" każdy będzie mógł zrozumieć słowa rotmistrza Witolda Pileckiego, który stwierdził, przed swoją śmiercią z ręki ubeckiego oprawcy, że "Oświęcim to była igraszka" – przyznała M. Ścibor-Marchocka, reżyserka.
Honorowy Patronat nad VI Kołobrzeskimi Dniami z Rotmistrzem Witoldem Pileckim objęli:
Partnerami przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz Fundacja LOTTO.
Patronat medialny sprawował "Gość Niedzielny".