Nowy numer 37/2021 Archiwum

Pamięć nie tylko sentymentalna

– Skala tego konkursu bije na głowę wszelkie znane mi konkursy poświęcone memu ojcu – mówi Andrzej Pilecki, syn legendarnego Rotmistrza.

Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, po raz szósty zorganizowało Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim.

Rozpoczęły się one w miniony piątek 28 września, warsztatami dla nauczycieli i młodzieży oraz wykładem na temat dylematów pokolenia wyklętych, które poprowadził Michał Gawriłow z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie.

Warsztaty i wykład miały przede wszystkim pokazać, przed jakimi wyborami stawali Polacy oraz jakimi wartościami się kierowali. Pozostać w konspiracji? Ujawnić się po amnestii z 1947 r.? A może emigrować? – W ten sposób uczniowie mogli dowiedzieć się również jak skomplikowana i trudna we wszystkich aspektach była sytuacja obywatela Polski w latach powojennych – mówi Michał Gawriłow.

Była też okazja do rozmów uczniów i nauczycieli z Andrzejem Pileckim, synem legendarnego rotmistrza, który specjalnie przybył do Kołobrzegu.

Głównym punktem Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim był sobotni VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności Witolda Pileckiego, w którym ostatecznie wzięło udział 32 uczniów, między innymi z Koszalina, Szczecina, Szczecinka, Białogardu, Darłowa, Gościna, Nowogardu, Wałcza, Kołobrzegu, Świnoujścia i Kamienia Pomorskiego.

– Skala tego konkursu bije na głowę wszelkie znane mi konkursy poświęcone memu ojcu i jestem naprawdę mile zaskoczony poziomem wiedzy młodych ludzi – przyznał Andrzej Pilecki.

Zwycięzcą konkursu w formie testu przygotowanego przez pracowników szczecińskiego oddziału IPN: Magdalenę i Michała Ruczyńskich został  Mateusz Golczyk ze Szczecinka, wyprzedzając uczniów z Kamienia Pomorskiego: Dariusza Guza (II miejsce) i Małgorzatę Słomkę (III miejsce). Wyróżniono także Natalię Świderek z Kołobrzegu, Pawła Nowaka z Koszalina i Jakuba Sosnowskiego ze Szczecinka.

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, IPN, prof. Jana Żaryna – senatora i prezesa Cezarego Gadomskiego z Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego.

Po konkursie odbyła się gala artystyczna w trakcie której widzowie mogli obejrzeć fabularyzowany dokument pt."Koszalin 1945–1946, pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa" – autorem scenariusza i reżyserem jest Marcin Maślanka.

Pamięć nie tylko sentymentalna   Nagrodzeni medalem "Pro Patria" Archiwum KIK w Kołobrzegu Wcześniej wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, w imieniu Jana Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, odznaczył pięcioro kołobrzeżan medalami "Pro Patria". Za działalność w opozycji demokratycznej medalami zostali uhonorowani: Elżbieta Garbacz, Janusz Grudnik, Jan Maj, Kazimierz Mirecki i Sławomir Słomian.

Kulminacją gali była prapremiera audio-spektaklu "Głosy" opartego na książce Bohdana Urbankowskiego. Bardzo sugestywna scenografia sprawiła, że publiczność słysząc różne głosy – wspomnienia więźniów Auschwitz – mogła próbować zrozumieć, co czuli ludzie w czasach tortur, krematoriów i odzierania człowieka z godności ludzkiej.

Pamięć nie tylko sentymentalna   Fragment scenografii spektaklu "Głosy" Archiwum KIK w Kołobrzegu – Ten spektakl ma swoją ważną misję, gdy zgrabnie prowadzona przez Niemców polityka historyczna zdejmuje odpowiedzialność z tychże i rozmywa ją gdzieś pomiędzy mitycznymi nazistami a Polakami, za działalność niemieckich fabryk śmierci. Poza tym, po obejrzeniu "Głosów" każdy będzie mógł zrozumieć słowa rotmistrza Witolda Pileckiego, który stwierdził, przed swoją śmiercią z ręki ubeckiego oprawcy, że "Oświęcim to była igraszka" – przyznała M. Ścibor-Marchocka, reżyserka.

Honorowy Patronat nad VI Kołobrzeskimi Dniami z Rotmistrzem Witoldem Pileckim objęli:

  • prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej,
  • prof. Jan Żaryn – senator RP, Jan Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jacek Pawłowicz – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
  • Tomasz Tamborski – starosta kołobrzeski.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz Fundacja LOTTO.

Patronat medialny sprawował "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama