Nowy numer 8/2019 Archiwum

Wspólnymi siłami

Niewielka świątynia w Nielepie w parafii Lipie odzyskała blask. - Teraz to jest naprawdę kościół - mówi jedna z parafianek.

Prace, które zakończyły się we wrześniu, obejmowały wymianę tynków wewnątrz świątyni, czyszczenie i malowanie elementów drewnianych, budowę schodów, instalację ogrzewania. Wyposażono także zakrystię. Jak mówią parafianie, kościół jest nie do poznania.

Ks. Dariusz Pęczak, proboszcz parafii w Lipiu, do której należy filia w Nielepie, podkreśla zaangażowanie mieszkańców: - Gdyby nie ich upór, nic by się nie udało. Ludziom naprawdę zależy, żeby przyjeżdżał do nich ksiądz, dlatego dbają o kościół. To miejsce ich scala. Było to także widać przy okazji remontu.

Anna Duszna napisała projekt, który został rozpatrzony pozytywnie, dzięki czemu parafia otrzymała dotację   Anna Duszna napisała projekt, który został rozpatrzony pozytywnie, dzięki czemu parafia otrzymała dotację ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Jak mówi Anna Duszna z Kłodzina, w wiele robót, także wokół kościoła, mieszkańcy Nielepu oraz Kłodzina i Dołganowa angażowali się sami. - Główne prace wykonała oczywiście zamówiona firma, ale szczególnie etap wykończeniowy to było wielkie zaangażowanie ludzi. Przychodziło po kilkadziesiąt osób. Ludzie malowali ławki, ramy obrazów, żyrandole, sadzili kwiaty, odnawiali chodnik - wylicza.

Remont pochłonął też sporo pieniędzy. Znaczną część potrzebnej sumy zebrali sami parafianie. Znaleźli się także sponsorzy. Wykonanie prac nie byłoby jednak możliwe bez dotacji, którą parafia otrzymała z Lokalnej Grupy Działania Powiatu Świdwińskiego. Są to fundusze unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Parafii na remont kościoła w Nielepie przyznano z tej puli ponad 47 tys. zł.

Projekt, który pozytywnie przeszedł weryfikację, napisała A. Duszna. - Coś nam się udało. Mamy poczucie spełnienia. Myślimy też o tym, co można jeszcze zrobić. Na pewno potrzebujemy nowego nagłośnienia. Trzeba też zrobić drenaż wokół świątyni - wylicza parafianka, ufając, że i tym razem, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, coś uda się zrobić.

Wnętrze kościoła w Nielepie   Wnętrze kościoła w Nielepie ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL