Nowy numer 50/2018 Archiwum

Zmarł ks. kanonik Władysław Nowicki

Emerytowany proboszcz pilskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki odszedł w sobotę 6 października w szpitalu w Pile.

Uroczystości pogrzebowe:

9 października (wtorek) - o godz. 18.30, zostanie odprawiona Msza św. w kościele pw. św Stanisława Kostki w Pile.

10 października (środa) - w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski w Jastrowiu Mszy św. pogrzebowej o godz. 11.00 przewodniczyć będzie Biskup Diecezjalny Edward Dajczak. Po Mszy św. uroczystości pogrzebowe na cmentarzu komunalnym w Jastrowiu.

W dni poprzedzające pogrzeb zostanie odmówiony różaniec za zmarłego o godz. 19.00 w kaplicy cmentarnej w Jastrowiu.


Ks. kanonik dr Władysław Nowicki urodził się  27.04.1946 r. w Augustowie. W roku 1947 jego rodzice (nauczyciele) zamieszkali najpierw w Skrzatuszu, a w 1951 osiedlili się w Jastrowiu. Po zdaniu egzaminu dojrzałości (1964) ks. Władysław Nowicki wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia diakonatu otrzymał 20.12.1970 r., a święcenia prezbiteratu 20.06.1971 r.

Od czasu otrzymania święceń kapłańskich, śp. ks. Władysław Nowicki pełnił posługę duszpasterską w następujących parafiach:

  • od 01.07.1971 r. do 30.06.1973 r. - w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku;
  • od 01.07.1973 r. do 30.06.1974 r. - jako wikariusz w parafii pw. NMP Królowej Różańca św. w Słupsku;
  • od 01.07.1974 r. do 20.06.1976 r. - jako wikariusz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu;
  • od 21.06.1976 r. do 19.06.1977 r. - jako wikariusz w parafii w Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim;
  • od 20.06.1977 r. do 20.06.1980 r. - jako wikariusz w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lęborku;
  • od 21.06.1980 r. do 23.08.1985 r. - do jako proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Sławoborzu;
  • od 24.08.1985 r. do 31.08.1998 r. - jako proboszcz parafii pw. św. Stefana w Barwicach;
  • od 1.09.1998 r. aż do przejścia na emeryturę z dniem 31.07.2016 r. jako proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Pile.

Zmarł w szpitalu w Pile w sobotę, 6 października 2018 r.


Śp. ks. kanonik dr Władysław Nowicki studiował na Akademii Teologii Katolickiej, gdzie w roku 1978 uzyskał tytuł magistra teologii w zakresie apologetyki. W roku 2007 na Uniwersytecie im. kard. St. Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał tytuł doktora teologii. Był kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej.

Pełnił również funkcje dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Świdwin, wicedziekana i dziekana w dekanacie Barwice, dekanalnego referenta duszpasterstwa rodzin, wykładowcy teologii fundamentalnej w Wyższym Instytucie Wiedzy Religijnej w Koszalinie.

Był organizatorem i pierwszym kierownikiem Koszalińskiej Pieszej Pielgrzymki ze Skrzatusza na Jasną Górę, a wcześniej przewodnikiem grupy koszalińskiej w ramach Pieszej Pielgrzymki z Torunia. Pełnił funkcję kapelana Szkoły Policji w Pile, kapelana policji powiatu pilskiego i kapelana strażaków w powiecie pilskim.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy