Nowy numer 08/2020 Archiwum

Nie ma walki między Mszami

A przynajmniej być nie powinno. – W obu formach rytu dokonuje się to, co najistotniejsze – mówi ks. prof. Janusz Bujak.

W Skrzatuszu odbyła się 4. Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej. Do głównego sanktuarium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 6 października przyjechało ok. 100 miłośników nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, czyli tzw. Mszy trydenckiej.

– Jest grupa ludzi, którzy zakochali się na nowo w formie rytu sprawowanej powszechnie w Kościele do roku 1965. Papież Benedykt XVI zachęcił nas, aby się nią zainteresować – mówi ks. prof. Janusz Bujak, duszpasterz tego środowiska w diecezji.

Duchowny zwraca uwagę na komplementarność formy zwyczajnej i nadzwyczajnej: – Te dwie formy rytu nie wykluczają się. One się uzupełniają. Nie powinno być wojny między nimi. Nie ma mowy o tym, która Msza jest ważniejsza. W obu formach rytu dokonuje się to, co jest najistotniejsze, a więc przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Rzeczywiście, nadzwyczajna forma bardziej podkreśla misteryjność Mszy św. i zwrócenie się ku Bogu. Wielu osobom to odpowiada. Wszystko to jest bardzo ubogacające pod warunkiem, że nie prowadzi do konfliktu.

Jak mówi Andrzej Baka z Piły, uczestnictwo w liturgii trydenckiej pomaga mu w modlitwie na Mszy św. w nowym rycie. – Uczestniczę w niej z większym skupieniem – przyznaje. Co najbardziej skłoniło go, aby zainteresować się nadzwyczajną formą rytu? – Tęsknota, aby Bóg był w centrum – mówi pilanin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama