Nowy numer 38/2021 Archiwum

100 godzin na 100 lat

W niewielkim Kwakowie k. Słupska parafianie modlą się za ojczyznę. W miejscowym kościele trwa 100-godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Modlitwa rozpoczęła się w środę rano, a zakończy się w niedzielę przed Mszą św. o godz. 11.

- Pomysł narodził się na spotkaniu Żywego Różańca. Zastanawialiśmy się, co moglibyśmy zrobić dla naszego kraju w roku jubileuszowym. Doszliśmy do wniosku, że Polsce potrzebna jest dzisiaj modlitwa. Postanowiliśmy nie żałować czasu - mówi ks. Krzysztof Karwasz, proboszcz w Kwakowie.

Jak przyznaje duszpasterz, początkowo wcale nie było łatwo znaleźć osoby chętne, żeby wypełnić grafik aż na 100 godzin. - Ostatecznie udało się, także w godzinach nocnych - cieszy się ks. Karwasz.

Halina Drywa zapisała się na godz. 4 rano. - Nie mogę spać - śmieje się. W rzeczywistości jest to spore poświęcenie. - Muszę wstać co najmniej pół godziny wcześniej. O godz. 4 przyjdę do kościoła. Godzinę się pomodlę i na godz. 6 idę do pracy. Później byłoby jeszcze trudniej znaleźć czas - przyznaje kobieta.

Józefa Wiśniewska zdaje sobie sprawę z tego, że praca w budowaniu dobrobytu ojczyzny jest bardzo ważna. Mówi jednak z przekonaniem: - Ale modlitwa w niczym nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie - bardzo pomaga. Polska potrzebuje modlitwy - w rodzinach, w parafii, wszędzie.

Mieszkanki Kwakowa, wychodząc z kościoła po "swojej" godzinie, dzielą się tym, co dla nich znaczy słowo "patriotyzm".

- Być patriotą to znaczy być porządnym obywatelem, czyli Polskę kochać - mówi Krystyna Blum. - Kochać jak rodzinę, bo nasz kraj to jest przecież nasz dom rodzinny - dodaje Czesława Krzyk.

- Kiedyś Polski nie było. Teraz trzeba się starać, żeby już zawsze była. Niepodległość można utracić. Oby tak się nie stało - stwierdza Krystyna Blum, uzasadniając konieczność modlitwy za ojczyznę.

Ks. Krzysztof Karwasz ma nadzieję, że akcja przyniesie także owoc w postaci większej liczby ludzi modlących się na cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu.

100 godzin na 100 lat   Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kwakowie ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama