Choć to niedziela, dziś wszystkie parafie diecezji wzięły się za budowę pomnika. Ten żywy – będący darem serc Polaków dla św. Jana Pawła II, powstaje nieprzerwanie od 18 lat.
Budują go wszyscy, którzy składają pieniądze na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W niedzielę 14 października we wszystkich parafiach czekają na nich wolontariusze z kartonowymi puszkami z logo fundacji. To jeden ze sposobów na uczczenie XVIII Dnia Papieskiego, przeżywanego w tym roku pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”.
– Warto dołożyć swoją cegiełkę do dobrego dzieła i pomagać ludziom, których nie znamy, a nie tylko najbliższym. Rodzinę mamy na co dzień – mówi pani Maria, która wsparła akcję wrzucając pieniądze do puszki pod kościołem św. Józefa Oblubieńca (zastępującym katedrę na czas remontu).
Koszalinianka uważa, że wdzięczność Polaków wobec świętego papieża-rodaka, nie gaśnie, że jest wciąż żywa. – Serce raduje się, gdy słyszy się, jak jest podziwiany, wszędzie na świecie. Odczuwamy z niego dumę: gdzie tylko się pojawimy, inni kojarzą nas nie tylko z osobami znanymi z mediów, ale przede wszystkim z naszym Janem Pawłem – dodała.
Parafianie katedry nabywali po Mszy św. "Modlitewniki papieskie" opatrzone dedykacją i autografem autora Katarzyna Matejek /Foto Gość Oprócz zbiórki do puszek w niektórych parafiach wychodzący z kościołów mogą także kupić papieskie kremówki. Są miejsca, gdzie świętowanie połączone jest ze spotkaniem przy kawie lub festynem, odbywają się też koncerty, spotkania artystyczne.
W parafii katedralnej zamiast kremówek na stoliku przed kościołem na wychodzących z niedzielnej liturgii czekają książki z papieskim wizerunkiem. To "Modlitewniki papieskie" autorstwa ks. Henryka Romanika, proboszcza katedry, oraz innych autorów, m.in. abp. Grzegorza Rysia, bp. Józefa Zawitkowskiego, wydane już po raz czwarty, z nowymi tekstami, odnoszącymi się do św. Jana Pawła II po jego kanonizacji.
– To, co przeżywamy już 40. rok, to pamięć o niezwykłej łasce Boga, darze papieża z Polski – mówi ks. Romanik o tradycji obchodów Dnia Papieskiego. – A skoro jesteśmy już na etapie spotykania się ze św. Janem Pawłem II żyjącym w niebie, to staramy się wypełniać jego dziedzictwo: pracujemy dla innych, dla młodego pokolenia, dla wychowania ludzi do życia Ewangelią.
Parafianie katedralni uczczą ten dzień także w porze popołudniowej – różańcową procesją wokół remontowanej katedry. Proboszcz zaznacza, że modlitwa o odnowienie matki kościołów diecezjalnych jest poważnym wysiłkiem, robotą duchową. – Będziemy budować w niedzielę, jak normalni katolicy "pracując" w ten dzień od świtu do nocy.
"Modlitewniki papieskie" autorstwa ks. Henryka Romanika, proboszcza katedry, oraz innych autorów, m.in. abp. Grzegorza Rysia, bp. Józefa Zawitkowskiego, wydane już po raz czwarty, z nowymi tekstami, odnoszącymi się do św. Jana Pawła II po jego kanonizacji Katarzyna Matejek /Foto Gość Pierwsze stypendia ogólnopolskiej zbiórki, będącej żywym pomnikiem dla św. Jana Pawła II przyznano na jesieni 2000 r. Otrzymało je 500 młodych zdolnych Polaków, którzy ze względu na trudną sytuację materialną nie mogą w pełni rozwijać swoich talentów. Od 2005 r. jest ich ponad 2 tys. rocznie. W 2018 r. stypendia trafiają również do 75 naszych diecezjan.
To osoby zdolne, z wysoką średnią ocen lub osiągnięciami w jakiejś dziedzinie, pochodzące z małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) i niezamożnych rodzin (dochód na jednego członka w rodzinie nie przekracza 1470 zł).