Nowy numer 08/2020 Archiwum

Pogrzeby dzieci utraconych

Po raz kolejny odbyły się 13 października w Koszalinie, Słupsku, Pile i Szczecinku, a 15 października – po raz pierwszy – w Wałczu.

Po raz kolejny odbyły się 13 października w Koszalinie, Słupsku, Pile i Szczecinku, a 15 października, po raz pierwszy, w Wałczu.

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana była w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Podczas uroczystości na cmentarzu w zbiorowym grobie spoczęły prochy kolejnych 104 dzieci. Od 2011 roku pochowano ich już 3123. Był to 16. pogrzeb dzieci utraconych.

W Szczecinku taki pochówek odbył się po raz szósty. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana była w kościele Mariackim. Do tej pory na cmentarzu w Szczecinku pochowano prochy 99 dzieci.

Ósmy pogrzeb dzieci utraconych odbył się w Pile. Po Mszy św. w kościele pw. św. Jana Bosko, na cmentarzu komunalnym odbyła się ceremonia pogrzebu. W specjalnie przygotowanym grobie do tej pory złożono prochy 126 dzieci.

W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana była w kościele pw. św. Faustyny. Po niej na tzw. Nowym Cmentarzu pochowano prochy 67 dzieci. Do tej pory spoczęło ich tam 354.

Podczas pierwszego pogrzebu w Wałczu, w grobie na cmentarzu na Dolnym Mieście spoczęły prochy ok. 70 dzieci. Wcześniej wierni modlili się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja.

Pogrzeby dzieci utraconych są to pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązkiem gminy, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym, jest godne pochowanie ciał tych dzieci na cmentarzu. Dlatego, w wyniku specjalnych uchwał Rad Miejskich, koszty takich pogrzebów pokrywane są ze środków publicznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama