GN 08/2020 Archiwum

Podarować ciepło w chłodne dni

Wolontariusze przez kilka tygodni będą kwestować na rzecz ludzi potrzebujących pomocy w sezonie zimowym. Ten problem dotyczy głównie ludzi starszych i samotnych, o niskich świadczeniach emerytalnych i rentowych.

W niedzielę 14 października rozpoczęła się akcja Caritas "Zapałka nie ogrzeje". Wolontariusze – zaopatrzeni w puszki z logo Caritas oraz podobnie oznaczone paczki zapałek – będą obecni przez kilka tygodni na ulicach, terenach przykościelnych, w szkołach, by kwestować na rzecz ludzi potrzebujących pomocy w sezonie zimowym. Akcja potrwa aż do Niedzieli Ubogich, czyli do 18 listopada. Kulminacja "Zapałki" przypadnie na 1 i 2 listopada.

– Celem naszych działań jest zniwelowanie ubóstwa energetycznego. Dotyczy ono głównie ludzi starszych i samotnych, o niskich świadczeniach emerytalnych i rentowych – mówił ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas DKK. – Z każdym rokiem nasi wolontariusze wyszukują w swoich środowiskach takie osoby i proponują im opłacenie rachunków za opał, gaz lub energię.

W ubiegłym roku Caritas w ramach akcji "Zapałka nie ogrzeje" zebrała ponad 80 tys. zł. – To była rekordowa zbiórka, dzięki której udało nam się pomóc ponad 50 rodzinom – dodaje dyrektor.

Do przeprowadzenia tegorocznej akcji zgłosiło się blisko 65 Parafialnych Zespołów Caritas.

Warto przypomnieć, że "Zapałka nie ogrzeje" to autorski pomysł Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Zespole Szkół w Sławnie. Zainicjowali ją w 2011 r. licealiści – idąc za podpowiedzią katechety i opiekuna koła, ks. Wojciecha Marcinkiewicza, który podczas wizyty kolędowej trafił do mieszkania pozbawionego mebli, spalonych jako opał. Caritas diecezjalna włączyła się w rozpropagowanie akcji także w innych miejscowościach. Symbolem akcji jest pudełko zapałek z logo Caritas, wręczane darczyńcom. Honorowy patronat nad akcją sprawuje ordynariusz diecezji bp Edward Dajczak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama