Nowy numer 21/2023 Archiwum

Koszalin: Spotkanie karmelitanek bosych

Ponad 40 sióstr klauzurowych przyjechało do Koszalina na Spotkanie Przeorysz i Delegatek Klasztorów Mniszek Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

Podobne spotkania odbywają się co 3 lata, jednak przeważnie w klasztorach. Tym razem siostry wybrały Centrum Edukacyjno-Formacyjne diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Do Koszalina przyjechały karmelitanki bose z 21 klasztorów prowincji warszawskiej, do której należą także wspólnoty znajdujące się na Islandii, a także w Norwegii, Kazachstanie i Rosji. Karmel funkcjonuje także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w Bornem Sulinowie k. Szczecinka.

Spotkanie w Koszalinie ma wyjątkowy charakter. Oprócz spraw bieżących siostry rozmawiają także o utworzeniu federacji klasztorów karmelitanek bosych. Wynika to z ogłoszonej w 2016 roku konstytucji apostolskiej papieża Franciszka o żeńskim życiu kontemplacyjnym "Vultum Dei quaerere".

Poprzedni dokument tego rodzaju, czyli konstytucja apostolska papieża Piusa XII "Sponsa Christi", pochodzi z roku 1950. Celem nowego dokumentu jest więc wskazanie znaczenia życia kontemplacyjnego dla obecnych czasów, a także zaproponowanie rozwiązań prawnych wychodzących naprzeciw potrzebom ustawodawczym związanym z przemianami posoborowymi w Kościele.

Jednym z takich rozwiązań jest właśnie federacja. "Vultum Dei quaerere" mówi bowiem o autonomii klasztorów, podkreślając, że jeśli z jednej strony sprzyja ona stabilności, jedności i kontemplacji wspólnoty, to z drugiej "nie powinna oznaczać niezależności ani izolacji".

Dlatego dokument poleca tworzenie federacji, czyli "struktur wspólnotowych między klasztorami, praktykującymi ten sam charyzmat" po to, aby wspierać w nich życie kontemplacyjne oraz pomagać w formacji i w konkretnych potrzebach.

Na spotkaniu obecni są także: o. Jan Malicki OCD, prowincjał warszawski, o. Wojciech Ciak OCD, delegat prowincjała ds. mniszek, oraz o. Rafał Wilkowski OCD, delegat generała karmelitów bosych ds. mniszek.

Spotkanie w Koszalinie potrwa do 20 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast