GN 08/2020 Archiwum

Woda na wagę złota

Z okazji Niedzieli Misyjnej w kołobrzeskiej parafii pw. św. Marcina ks. David Okullu z Ugandy opowiadał o realiach pracy duszpasterskiej w Afryce.

Ugandyjski duchowny z archidiecezji Gulu w północnej Ugandzie gości w Polsce na zaproszenie fundacji "Razem dla Afryki".

Jest założycielem SORUDEO, czyli Organizacji Solidarności dla Rozwoju Obszarów Wiejskich, która zajmuje się w Ugandzie m.in. budowaniem studni.

Właśnie o pomoc w budowie kolejnej studni głębinowej prosił mieszkańców Kołobrzegu ks. Okullu. Jak mówił, brak czystej wody do spożycia jest poważnym problemem w Ugandzie. Ludzie do najbliższego ujęcia mają często po kilka kilometrów. Z jednej studni korzysta ok. 2 tys. osób. Koszt jej budowy to ponad 23 tys. złotych.

Trudna sytuacja materialna w Ugandzie jest wynikiem trwającej tam 23 lata wojny. – Wojna w Ugandzie, która zakończyła się zaledwie 11 lat temu (trwała w latach 1986–2007), była jedną z najokrutniejszych wojen w Afryce. ONZ określiła ją jako jedną z najbardziej zlekceważonych katastrof humanitarnych świata – mówi Krzysztof Błażyca, prezes fundacji "Razem dla Afryki" oraz autor książki "Krew Aczoli", opowiadającej o tej wojnie.

Krzysztof Błażyca, dziennikarz "Gościa Niedzielnego", podróżuje razem z ks. Davidem Okullu. Obaj odwiedzą jeszcze kilka parafii w Polsce, opowiadając o Ugandzie i zbierając fundusze na budowę studni.

Przed rokiem jedną studnię udało się wybudować m.in. dzięki wsparciu mieszkańców parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama