powrót
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
Mistyka domu - mistyka spotkania  
Biskup Zadarko, przedstawiciele władz oraz wykonawców budowy przecięli symboliczną wstęgę do nowej części budynku, połączonej łącznikiem z dotychczasową zabudową Katarzyna Matejek /Foto Gość

Mistyka domu - mistyka spotkania przejdź do galerii

Darłowskie hospicjum Caritas rozrosło się o nowe skrzydło oraz duży ogród. To szansa na podniesienie standardu i szerszą ofertę placówki.

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

|

GOSC.PL

dodane 27.10.2018 15:41
0

Otwarcie nowej części domu odbyło się 27 października. Uroczystości przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, a towarzyszyli mu przedstawiciele władz i parlamentu, dobroczyńcy placówki, m.in. Fundacja Morze Miłości, przedstawiciele Zakładu Karnego w Czarnem, Policji, Lasów Państwowych, a także wolontariusze, pacjenci i ich rodziny.

Nowe skrzydło powiększy powierzchnię hospicjum o ponad 500 metrów kwadratowych .W dobudowanej części znajdują się duża sala dziennego pobytu, sala rehabilitacyjna, magazyn farmaceutyczny, archiwum, pomieszczenia gospodarcze, węzeł sanitarny, a także pokoje dla rodzin pacjentów, które dzięki temu będą mogły spędzić dni przy swoich terminalnie chorych bliskich.

- Dziś oddajemy inwestycję o wartości 1,8 mln złotych. To dobudowane skrzydło budynku umożliwi nam podniesienie jakości świadczonych usług - powiedział o inwestycji powstałej w dużej mierze z pieniędzy unijnych i Caritas ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas DKK. - To nas cieszy, bo nie tylko podnosimy jakość, ale też rozszerzamy działalność statutową, przez co to hospicjum wyrasta na bardzo ważne miejsce na środkowym Pomorzu.

Podczas Mszy św. w kaplicy domu przewodniczący jej bp Krzysztof Zadarko, opierając się na Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie, mówił o darze bliźniego, którym jest ktoś bardzo bliski. - Możemy zbudować cywilizację, w której ludzie są blisko siebie, ale nic ich w ogóle nie łączy - przestrzegał przed duchowym spustynnieniem, na jakie każdy może natrafić w swoim środowisku.

Temu stanowi, w którym ludzie nie spełniają swojego przeznaczenia, biskup przeciwstawił mistykę spotkania, mistykę życia razem, mistykę wzięcia za rękę, wzajemnego wsparcia. Jak zapewnił, można je dostrzec zaraz po przekroczeniu progu darłowskiego hospicjum.

- Ewangelia zachęca nas, by podejmować ryzyko spotkania w twarzą w twarz z drugim człowiekiem - podkreślił. - A człowiek staje się moim bliźnim, gdy między nami jest relacja miłości, gdy ja staram się razem z nim dźwigać krzyż, który jest do udźwignięcia nie przez nas, ale przez Jezusa Chrystusa.

Po Eucharystii zebrani wyszli przed budynek, by w ramach kampanii Pola Nadziei zasadzić cebulki żonkili, które na wiosnę zakwitną - w nowym obszernym ogrodzie, powstałym przy okazji rozbudowy placówki - a pieniądze z ich sprzedaży wesprą potrzeby paliatywnie chorych pacjentów. Do posadzenia cebulek zostali zaproszeni wszyscy zebrani, prawie 100 osób. - Hospicjum nie będzie istniało, jeśli nie będzie gromadzić wokół siebie wielu ludzi z ogromnym sercem, którzy chcą promować ideę hospicyjną - powiedział ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor hospicjum w Darłowie. - To sposób, by pokazać, że zauważamy ludzi chorych przebywających w hospicjach, bo kto ich zauważy, nie pozostawi ich samym sobie.

Po uroczystym przecięciu wstęgi goście zebrali się w nowej, największej obecnie części domu - sali konferencyjnej. Biskup Zadarko pobłogosławił salę, a także inne nowe pomieszczenia znajdujące się na dwóch kondygnacjach. Pobłogosławił również krzyż, który zostanie zawieszony na ścianie rozbudowanej części domu.

Prócz podziękowań, skierowanych do donatorów i osób, dzięki którym placówka Caritas została rozbudowana, kilka osób zostało wyróżnionych przez Caritas statuetką Pro Largitate.

Zaś wśród osób, które wyraziły swoją wdzięczność za wkład w rozbudowę i w ogóle działalność placówki, spontanicznie znalazła się pani Irena, pacjentka hospicjum, była pielęgniarka. - Nie spodziewałam się, że w jednym miejscu spotkam tylu ludzi o tak wspaniałych sercach. Sama mam za sobą 48 lat pracy jako pielęgniarka i wiem, jaka to jest ciężka praca - powiedziała w podziękowaniu za opiekę w imieniu swoim i chorych, którzy sami nie mogą przyjść z podziękowaniami.

Spotkanie zakończyła wspólna agapa w nowej sali, która niebawem będzie służyć jako sala rehabilitacyjna.

Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 .

1 / 1
Otwarcie nowego skrzydla hospicjum w Darłowie

Foto Gość DODANE 27.10.2018 AKTUALIZACJA 27.10.2018

Otwarcie nowego skrzydla hospicjum w Darłowie

Nowe skrzydło powiększy powierzchnię hospicjum o ponad 500 metrów kwadratowych. W dobudowanej części znajdują się duża sala dziennego pobytu, sala rehabilitacyjna, magazyn farmaceutyczny, archiwum, pomieszczenia gospodarcze, węzeł sanitarny, a także pokoje dla rodzin pacjentów, które dzięki temu będą mogły spędzić dni w pobliżu swoich terminalnie chorych bliskich.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CARITAS DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ
  • DARŁOWO
  • HOSPICJUM W DARŁOWIE

Polecane w subskrypcji

  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • Ks. Franciszek Kurzaj, Ślązak w Teksasie: „Człowiek bez korzeni nie wie, kim jest”
    • Świat
    • Barbara Gruszka-Zych
    Ks. Franciszek Kurzaj, Ślązak w Teksasie: „Człowiek bez korzeni nie wie, kim jest”
  • Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Historia Kościoła #8
    Historia Kościoła #8 Kościół i Synagoga, czyli wielki rozwód i pierwsza schizma
  • Gość Extra nr 01/2025
    Gość Extra nr 01/2025 Czy Kościół boi się cudów?
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Szczeliny. Bóg w popękanej psychice
    Szczeliny. Bóg w popękanej psychice
  • Król Dawid
    Król Dawid ks. Jerzy Szymik
  • Skarbiec modlitw i pieśni. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej
    Skarbiec modlitw i pieśni. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Obrazek srebrzony I Komunia Św. – chłopiec
    Obrazek srebrzony I Komunia Św. – chłopiec
  • Obrazek srebrzony I Komunia Św. – dziewczynka
    Obrazek srebrzony I Komunia Św. – dziewczynka
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie