Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jak budować wspólnotę?

− Często słyszymy: „Gdyby przyszedł do nas jakiś charyzmatyczny kapłan…” albo „Gdybyśmy mieli człowieka z gitarą…”, albo „Gdyby przyszli młodzi…”. Gdybanie nie wystarczy – przekonuje Mariusz Mycielski.

– Budowanie wspólnoty jest bardzo trudne. Sami z siebie nie potrafimy tego zrobić. Potrzebujemy Ducha Świętego, który nas umacnia i scala. Na ogół każdy z nas ciągnie w swoją stronę, mamy skłonność do myślenia o sobie – przyznaje Iwona Rupińska, która od pięciu lat należy do czaplineckiej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. – Bywają tarcia, ale one też są potrzebne. Jesteśmy różni, mamy różne doświadczenia, ale przecież to dobrze. Najłatwiej machnąć ręką i powiedzieć: „odchodzę”. A przecież wszyscy mamy się uczyć, a o to we wspólnocie łatwiej – tłumaczy, dlaczego warto poświęcić sobotę na Szkołę Ducha Świętego. Do Czaplinka przyjechali jednak nie tylko przedstawiciele z diecezji. – Ksiądz nas wysłał w delegację – śmieją się Ilona Jóźwiak i Aneta Nowakowska z Bydgoszczy. – Odnowa w naszej parafii działa od jakichś dziesięciu lat. Przechodzimy właśnie metamorfozę z grupy modlitewnej we wspólnotę i coraz bardziej się angażujemy, nie tylko w działania odnowy. W naszej wspólnocie mamy duży przekrój wiekowy: od osób starszych po studentów. Musimy się nauczyć, jak wykorzystać potencjał wszystkich członków – opowiadają.

Kurs na kurs

Budowanie wspólnot to program formacyjny, jaki na najbliższe kilka lat stawia przed sobą Odnowa w Duchu Świętym w diecezji.

– To plan nie tylko dla odnowy. Myślę, że wielu księży w parafiach doświadcza tego na co dzień: jest grupa ludzi, którzy chcą czegoś więcej, mogliby się zaangażować bardziej, ale nie wiedzą, jak to zrobić, żeby osiągnąć efekty. Albo grupa się wypala, bo lider nie ma następców… Chodzi o to, by członkowie wspólnot dojrzewali w powołaniu do służby. To zupełnie naturalne, że ktoś, wstępując do wspólnoty, najpierw potrzebuje zaczerpnąć. Ale kiedy już się nasyci, wzrasta i przekazuje to dalej – mówi ks. Bogusław Fortuński, diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym. Kurs Budowania Wspólnoty to sześć spotkań weekendowych rozłożonych na dwa lata, podczas których liderzy rozpoznają powołanie i misję swojej wspólnoty, szukają jej tożsamości i wypracowują wizję na przyszłość, a także uczą się m.in., jak budować zespół przywódczy, na który rozkłada się odpowiedzialność za grupę. Pierwsze spotkanie zaplanowano na początek marca 2019 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Szczegółowych informacji o kursie można szukać na stronie koszalin.odnowa.org.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL