Nowy numer 14/2020 Archiwum

Być u siebie

– Łatwo jest powiedzieć: „Kocham Polskę” – stwierdził bp Edward Dajczak podczas Mszy św. za Ojczyznę 11 listopada, pytając, czy taka deklaracja oznacza również miłość do wszystkich Polaków.

We Mszy św. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, która odbyła się na rynku staromiejskim w Koszalinie, uczestniczyło ponad tysiąc mieszkańców miasta, a także przedstawiciele władz oraz służb mundurowych.

W homilii biskup podkreślił, że świadomość własnego pochodzenia jest ważna, jeśli człowiek chce zrozumieć samego siebie i to, kim jest: – Gdybyśmy żyli w innej części świata, nie bylibyśmy tacy, jacy jesteśmy. Człowiek nie staje się tym, kim jest, tylko sam z siebie. Pochodzimy z konkretnego narodu, ze wszystkim, co w nas szlachetne i piękne, ale także z tym wszystkim, co nie jest dla nas łatwe.

Porównując ojczyznę do rodziny, biskup powiedział, że przynależność do niej nie może ograniczyć się tylko do samego faktu pochodzenia. – Trzeba być u siebie nie tylko w tym sensie, że tu się mieszka. Trzeba być u siebie tak, jak się jest w rodzinie, w której mimo różnych problemów pierwsza jest zawsze miłość. Wtedy wszyscy, którzy w tej rodzinie są, niezależnie od trudności będą się o nią starać, nawet za cenę rezygnacji z osobistych ambicji i planów – po to, żeby ona była – wspanialej i piękniej.

W tym kontekście kaznodzieja zwrócił uwagę na rolę przebaczenia w budowaniu wspólnoty narodowej. – Bycie we wspólnocie wiąże się z ludzką serdecznością, dobrocią i miłosierdziem. Bez przebaczenia nie ma żadnej wspólnoty. Bez przebaczenia nie jesteśmy w stanie utrzymać żadnej więzi. – Łatwo jest powiedzieć: „Kocham Polskę” – stwierdził biskup, pytając, czy taka deklaracja oznacza również miłość wobec wszystkich Polaków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama