Nowy numer 14/2020 Archiwum

Nowoczesny DSM i charytatywna kamienica w Wałczu

To już pewne: za rok z okładem samotne matki zamieszkają w większym i nowoczesnym domu. Zaś w kamienicy w Wałczu powstanie placówka wsparcia dziennego Caritas.

Umowy na pozyskanie funduszy unijnych na przebudowę i rewitalizację Domu Samotnej Matki oraz na dostosowanie wałeckiej kamienicy do pełnienia roli świetlic środowiskowych i mieszkania chronionego, podpisano 16 listopada w Koszalinie. W spotkaniu, zorganizowanym w siedzibie DSM, wzięli udział ks. Tomasz Roda - dyrektor CDKK, Tomasz Sobieraj - wicemarszałek zachodniopomorski oraz Piotr Jedliński, prezydent Koszalina .

Nie, jak dotąd, 11 matek z 11 dzieci, ale 16 matek z 19 dziećmi będzie mogło zamieszkać na początku 2020 roku w Domu Samotnej Matki. Będą korzystać z rozwiązań nowoczesnych, a także dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. z zewnętrznej windy i wejścia do budynku z poziomu terenu). Nowością będzie również pomieszczenie dla matki ze starszymi dziećmi i sala zabaw.

Dzięki adaptacji poddasza w budynku powstanie 8 sypialni z łazienkami (w tym 3 dla prowadzących placówkę). Na parterze zaś przewidziano pokój spotkań, kuchnię i pomieszczenia socjalne, tworząc w ten sposób przestrzeń na prowadzenie szkoleń, warsztatów i terapii. W dobudowanym pomieszczeniu gospodarczym zaprojektowano biuro, zaplecze sanitarne i pokój spotkań.

Nowoczesny DSM i charytatywna kamienica w Wałczu   Za rok z okładem koszaliński DSM przybierze nową szatę i przyjmie pod dach więcej mam z dziećmi Katarzyna matejek /Foto Gość Ks. Tomasz Roda zwrócił uwagę na znaczenie rewitalizacji projektu - nie tylko przebudowę i rozbudowę budynku, ale cel tych działań, wśród których jest przeciwdziałanie bezradności matek, sieroctwu, przemocy w rodzinie, ubóstwu i bezrobociu.

- Kładziemy akcent na aktywizację społeczno-zawodową, starając się o to, żeby okres pobytu młodej mamy w naszej placówce pomógł jej w zdobyciu zawodu - powiedział dyrektor Caritas.

Wartość całej inwestycji Caritas szacuje na blisko 3 mln, z czego 1,8 mln pozyskała z funduszy unijnych w ramach RPO WZ 2014-2020.

Obecne pensjonariuszki DSM zostaną na czas remontu ulokowane w Centrum Kryzysowym w Koszalinie, placówka nie będzie przyjmowała pod opiekę kolejnych pań. W razie potrzeby zostaną skierowane do podobnych punktów w Szczecinie, Lęborku, Gdańsku, Poznaniu.

Nowa placówka charytatywno-opiekuńcza powstanie w Wałczu. CDKK 16 listopada podpisała także umowę na dofinansowanie remontu kamienicy na ul. Okulickiego, w której mają powstać mieszkanie chronione, świetlice, gabinety specjalistyczne.

Mieszkanie będzie przeznaczone dla 3 osób. Mają z niego korzystać ludzie w kryzysie z powodów finansowych, losowych, rodzinnych. - Chodzi nam o zagrożonych eksmisją, wykluczeniem społecznym, będących w finansowych lub prawnych tarapatach. Jest wiele osób, bezradnych w takich sytuacjach, którym warto podać rękę, by spokojnie przeżyli czas, w którym ich problemy będą miały szansę się rozwiązać - wyjaśnia ks. Roda.

Nowoczesny DSM i charytatywna kamienica w Wałczu   Kamienica przy ul. Okulickiego w Wałczu po remoncie przyjmie pod dach osoby w kryzysie i potrzebujące pomocy specjalistów Archiwum Caritas Drugą rolą wałeckiej placówki charytatywno-opiekuńczej jest udzielanie wsparcia poprzez świadczenie usług prawnych, psychologicznych, coachingu rodzicielskiego, opieki dla seniorów. - W ten sposób jako Caritas chcemy wyposażyć rodziny w odpowiednie narzędzia: porady psychologa, pedagoga, warsztaty, a przede wszystkim zapewnić im świetlicę dziennego pobytu.

Wartość wałeckiej inwestycji wynosi 1,2 mln zł, z czego Fundusze Europejskie pokryją blisko 800 tys. zł.

Wydarzeniem charytatywnym, które pomoże zgromadzić wymagany wkład własny Caritas, będzie koncert charytatywny z udziałem Stanisławy Celińskiej, który odbędzie się 20 stycznia w Filharmonii Koszalińskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama