Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mieszkanie wytchnieniowe

W wygodnym, dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych lokum będą mogły nabierać sił osoby niesamodzielne z całej diecezji.

Caritas 13 listopada oddała do ich dyspozycji trzypokojowe mieszkanie z łazienką i kuchnią, które mieści się przy ośrodku Caritas im. Aniołów Stróżów w Kołobrzegu, kilka kroków od morza. Będą tu mogły wypocząć przez tydzień osoby niesamodzielne z terenu diecezji (niepełnosprawni, bezdomni, chorzy, długotrwale bezrobotni, wykluczeni społecznie) wraz ze swoimi bliskimi.

Mieszczące się na parterze mieszkanie pobłogosławił bp Krzysztof Zadarko, a w symbolicznym przecięciu wstęgi wzięli także udział ks. Tomasz Roda – dyrektor diecezjalnej Caritas, wicemarszałek Anna Mieczkowska, przedstawiciele Urzędu Pracy i ROPS, Fundacji Nauka dla Środowiska, a także pierwszy lokator mieszkania – pan Władysław.

Dać szansę

Mieszkanie jest całkowicie wyremontowane i wyposażone w nowe meble. Jego lokatorzy będą mogli korzystać z wypożyczalni sprzętu medycznego oraz samochodu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Pobyt jest bezpłatny i skierowany do osób zakwalifikowanych do projektu usług opiekuńczych Caritas pn. „Dobre wsparcie”, realizowanego w naszej diecezji od tego roku i docierającego do 120 osób niesamodzielnych.

Dyrektor Caritas przewiduje, że do końca 2019 roku z pobytu w mieszkaniu wytchnieniowym skorzysta 40 osób. Mówi, że będzie ono nie tylko szansą na spędzenie tygodnia w nadmorskim klimacie, ale też na podniesienie jakości usług opiekuńczych oferowanych przez Caritas. – W ten sposób zauważamy, że osoba, która na co dzień spotyka się z różnego rodzaju trudnościami, barierami, a dodatkowo obciążona jest świadomością, że jest zależna od innych, zobaczy, że ktoś dał jej szansę na godny wypoczynek w miejscu dostosowanym do jej niepełnosprawności, a także, co jest szczególnie ważne, na zmianę środowiska – powiedział ks. Roda.

Tego rodzaju umocnienie to priorytet programu usług opiekuńczych. – Poprzez nie budzimy wrażliwość ludzi na potrzeby innych, zwłaszcza tych z najbliższego środowiska – wyjaśnia kapłan. – To porusza społeczność lokalną, sprawia, że sąsiad interesuje się sąsiadem.

Zaświadcza o tym jedna z 35 opiekunek realizujących usługi opiekuńcze w diecezji, Iwona Haśkiewicz ze wsi Kowalki. Jej praca polega na robieniu zakupów, sprzątaniu, realizacji recept. Jak mówi, nie da się opisać słowami wdzięczności jej podopiecznych. – To niesamowite, wystarczy posłuchać, jak bardzo są wdzięczni i co czują, widząc, że są komuś potrzebni. Cieszę się, że ten projekt istnieje, bo spełnia pokładane w nim oczekiwania – podsumowała opiekunka.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama