Nowy numer 2/2021 Archiwum

"Pusta choinka" opustoszeje w sobotę?

Po raz siódmy koszalinianie obdarzą prezentami najmłodszych, spośród tych potrzebujących wsparcia. W tym roku na kurtki, buty i czapki czeka 250 dzieci, także tych ze Wschodu.

Caritas diecezji, wraz z Polskim Radiem Koszalin, po rocznej przerwie wraca 15 grudnia do Centrum Handlowego Atrium, by zachęcać klientów do przedświątecznego gestu na rzecz dzieci. Akcja rozpocznie się o godz. 13 i potrwa do 18. Aby się w nią włączyć, należy zerwać z jednej z dwóch choinek ustawionych w holu Atrium symboliczną bombkę, przeczytać jej treść i kupić odpowiednie przedmioty. Następnie zapakowany prezent odnieść do stoiska przyjmującego zgłoszenia lub w ciągu kilku dni do sekretariatu Caritas diecezji.

W ciągu 5 godzin akcji odbędą się występy grup muzycznych, tanecznych oraz konkursy.

Tegoroczna "Pusta choinka" obdaruje 250 dzieci, w tym polskie dzieci zza wschodniej granicy kraju, zamieszkałe w małych gospodarstwach rolnych. - Otrzymywaliśmy sygnały, że warto otworzyć się na polskie dzieci na Wschodzie. To już druga edycja "Pustej choinki", która tam dociera. Nasza Caritas zadała sobie trud, żeby odszukać takie rodziny na Ukrainie, Białorusi i Wileńszczyźnie, w czym pomogli nam pracownicy lokalnych Caritas - powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor CDKK podczas konferencji prasowej zorganizowanej 10 grudnia w siedzibie PR Koszalin.

Akcja zakłada obdarowanie dzieci prezentami, które są artykułami podstawowymi, najczęściej jest to odzież zimowa. Ks. Roda zaprezentował przykładowe bombki: "Olik (Ukraina), buty zimowe, dres", "Michał (Polska), buty zimowe, kurtka", "Anastazja (Wileńszczyzna), kurtka i bluza z kapturem".

Podczas poprzednich edycji "Pustej choinki" darczyńcy pomogli blisko 1,5 tys. dzieci, a koszt zakupu prezentów szacuje się na 200 tys. zł. - W ubiegłym roku obdarowaliśmy prezentami także dzieci z Palestyny. U początku tego roku byliśmy tam i widzieliśmy, jaką radość sprawił im prezent w postaci koszulki, butów. Nie da się wyrazić tego, co się czuje podczas takiego spotkania, wiedząc, że jest się przekazicielem wrażliwego, dobrego serca mieszkańców Koszalina i okolic - powiedział ks. Roda.

Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy PR Koszalin, podkreślił, że "Pusta choinka" nie jest działaniem abstrakcyjnym. - Tutaj mamy konkretne imię, wiek, możemy sobie to dziecko wyobrazić - powiedział. - Kiedy kupujemy mu czapkę czy rękawiczki, to zastanawiamy się, czy to mu się spodoba. To wszystko jest bardzo konkretne, dokładnie zaadresowane. A przez to wzmacnia ludzki wymiar tego gestu.

Ks. Roda mówił również, że akcja "Pusta choinka" ma swoją kontynuację - przygotowanie zaplecza dla kolejnych działań charytatywnych. Caritas diecezji zapowiedziała tym samym formację wolontariuszy w ramach międzynarodowego obozu dla młodzieży z Wileńszczyzny, Białorusi i Ukrainy w ośrodku Caritas w Ostrowcu koło Wałcza, który odbędzie się od 15 do 25 sierpnia. - To szansa na to, że "Pusta choinka" nie kończy się w święta - powiedział dyrektor. - Chcemy pobudzać wszystkie serca, żeby były dobre. Mosty, które tworzymy razem z Polakami na Wschodzie, to szansa, by zauważać ludzi potrzebujących i sprawić im radość.

"Pusta choinka" to akcja, która przez pierwsze dwa lata była organizowana przez Caritas parafialne. Dopiero od 2011 roku, organizowana już wspólnie przez Caritas diecezji i PR Koszalin, nabrała rozmachu i zagościła w C.H. Atrium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama