Nowy numer 2/2021 Archiwum

Najstarszy ksiądz w diecezji

Ks. Marian Wołoszyn i ks. Józef Zwiefka 20 grudnia obchodzą 60. rocznicę święceń prezbiteratu. Zostali wyświęceni w nietypowym terminie - tuż przed Bożym Narodzeniem. Dlaczego? O tamtych uwarunkowaniach niewielu już pamięta.

Ks. Marian i ks. Józef zostali wyświęceni 20 grudnia 1958 roku przez bp. Wilhelma Plutę, dzisiaj już Sługę Bożego.

Nietypowa data święceń (przed Bożym Narodzeniem) związana była z planami władz komunistycznych powołania młodych diakonów do wojska. Święcenia prezbiteratu udaremniły te zamiary. - Mieli zostać żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego, ale zostali żołnierzami Chrystusa - żartuje ks. Piotr Zieliński, dyrektor DKE.

Ks. Józef Zwiefka, jest także najstarszym wiekiem kapłanem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W marcu skończył 90 lat.

Do najstarszego kapłana w diecezji, który dziś jest już unieruchomiony na wózku inwalidzkim i z powodu choroby kontakt z nim jest utrudniony, z niespodziewaną wizytą przybyli dawni parafianie.

Najstarszy ksiądz w diecezji   Ks. Józefa Zwiefkę odwiedzili dawni parafianie. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Maria i Zbigniew Naczkowie z parafii w Łebuni, obecnie w diecezji pelplińskiej, gdzie ks. Zwiefka przez wiele lat był proboszczem, gdy dowiedzieli się o jubileuszu swojego dawnego duszpasterza, postanowili zrobić mu niespodziankę.

- Nie widzieliśmy go już wiele lat. To on był obecny na naszym ślubie, chrzcił nasze dzieci, błogosławił nasz nowy dom. Musieliśmy go zobaczyć - mówi Maria Naczk. Powody wizyty, z widocznym wzruszeniem, p. Zbigniew podsumowuje jednym słowem: - Wdzięczność!

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest jeszcze 10 kapłanów starszych święceniami od jubilatów. Najstarsi z nich zostali kapłanami w roku 1955 (ks. Władysław Deryng oraz ks. Ryszard Kierzkowski). Wśród najstarszych seniorów jest także bp Tadeusz Werno, który święcenia prezbiteratu przyjął w roku 1956.

Więcej o spotkaniu księży emerytów z bp. Edwardem Dajczakiem, które odbyło się 20 grudnia TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama