Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rozpoczyna się Nowenna Skrzatuska

"Nowenna rozpocznie się 2 stycznia 2019 roku i przygotuje nas do wrześniowych Uroczystości Skrzatuskich, podczas których uroczyście proklamujemy tytuł i godność bazyliki mniejszej" - mówi biskup w komunikacie odczytywanym w Niedzielę Świętej Rodziny.

O decyzji Stolicy Apostolskiej dotyczącej podniesienia sanktuarium w Skrzatuszu do godności bazyliki mniejszej po raz pierwszy bp Edward Dajczak poinformował podczas przedświątecznego spotkania z dziennikarzami, które odbyło się 18 grudnia. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W Niedzielę Świętej Rodziny w całej diecezji odczytywany jest komunikat biskupa w tej sprawie. Ordynariusz diecezji zapowiada w nim uroczyste ogłoszenie decyzji Watykanu, które nastąpi podczas wrześniowej pielgrzymki diecezjalnej. Przygotowaniem do tego wydarzenia ma być specjalna Nowenna Skrzatuska, która rozpoczyna się 2 stycznia. Będzie ona odmawiana we wszystkich parafiach w każdą pierwszą środę miesiąca. Tekst nowenny oraz przykłady pieśni skrzatuskich można pobrać z oficjalnej strony diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Podajemy treść komunikatu biskupa:

Umiłowani Diecezjanie!

Ojciec Święty Franciszek wypowiedział przepiękne słowa: „Sanktuarium Boga to życie Jego dzieci, wszystkich i we wszystkich warunkach, zwłaszcza młodych bez przyszłości, osób starszych, nieszanowanych i zapomnianych. (…) Sanktuarium Boga są nasze rodziny, a także oblicza tak wielu ludzi, których spotykamy na naszej drodze.”

Siostry i Bracia, Sanktuarium Boga to życie nas wszystkich! Bóg by ochraniać i rozwijać naszą wiarę daje nam szczególne miejsca, gdzie jest nam wyjątkowo bliski i „dotykalny”. Dla naszej diecezji takim miejscem jest Skrzatuskie Sanktuarium, w którym Maryja została podarowana w znaku Matki trzymającej Ciało Jezusa, z twarzą pełną ufnej nadziei w wypełnienie obietnicy Jego Zmartwychwstania.

Dzielę się dziś z Wami radosną nowiną dotyczącą Skrzatusza. Papież Franciszek podniósł nasze Skrzatuskie Sanktuarium do godności bazyliki mniejszej. Oznacza to wyjątkową i szczególną więź tego miejsca z całym Kościołem Powszechnym oraz z Ojcem Świętym. Papież uznał duchowość, sławę i piękno naszego Sanktuarium, trud i pracę, które włożyliśmy w jego odbudowę. Na całym świecie istnieje około 1600 bazylik mniejszych. Nasze Skrzatuskie Sanktuarium, w niedzielę 15 września 2019 roku, zostanie włączone w ten wyjątkowy skarbiec miejsc, szczególnie związanych z Ojcem Świętym. Potrzeba abyśmy przygotowali się duchowo na ten dzień. Wraz ze wspólnotą Skrzatuskiego Sanktuarium rozpoczynamy w całej naszej diecezji Nowennę Skrzatuską.

Siostry i Bracia, każdą i każdego z Was zapraszam do włączenia się w to duchowe dzieło. Nowennę będziemy odmawiać w każdym kościele naszej diecezji, w pierwszą środę miesiąca. Rozpoczynając kolejny miesiąc będziemy zawierzali Matce Skrzatuskiej sprawy naszych domów, rodzin, każdą chwilę radości, ale także choroby, trudności i wszystkie sprawy naszego życia. Nowenna rozpocznie się 2 stycznia 2019 roku i przygotuje nas do wrześniowych Uroczystości Skrzatuskich, podczas których uroczyście proklamujemy tytuł i godność bazyliki mniejszej.

Trwajmy razem na modlitwie, otwierając nasze serca na to, co dobry Bóg chce podarować nam przez Matkę Miłości Zranionej i Naszej Nadziei. Dziś w Święto Świętej Rodziny, modlę się za każdą rodzinę naszej diecezji i z serca błogosławię.

+ Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama