Nowy numer 48/2023 Archiwum

Mieszkańcy regionu poruszeni tragedią w Gdańsku

W wielu miejscowościach gromadzono się dziś wieczorem, żeby pożegnać Pawła Adamowicza.

Tego wieczora znicze zapłonęły na wielu miejskich placach. Mieszkańcy gromadzili się spontanicznie, żeby oddać hołd prezydentowi Gdańska, który wczoraj wieczorem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zaatakowany nożem. Rany, które zadał napastnik, mimo ogromnego wysiłku lekarzy, okazały się śmiertelne. 

Wielu mieszkańców przyszło także, by zaprotestować przeciwko przemocy.

- Wczoraj cieszyliśmy się z rekordu, który udało nam się wspólnie pobić podczas zbiórki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, teraz przyszliśmy, żeby wspólnie mówić o tym, jak bardzo nas to, co się wydarzyło zraniło i wyrazić nasze współczucie rodzinie pana prezydenta, jego przyjaciołom, współpracownikom i gdańszczanom - mówi jedna z uczestniczek spontanicznego zgromadzenia, które odbyło się na złocienieckim rynku.

W podobnym tonie wypowiadał się również Krzysztof Zacharzewski, burmistrz Złocieńca, wspominając zmarłego prezydenta Gdańska. 

Mieszkańcy regionu poruszeni tragedią w Gdańsku   Mieszkańcy Złocieńca oddali hołd zmarłemu dzisiaj prezydentowi Gdańska Beata Borzeska - Jesteśmy całym sercem z Gdańskiem. Wstrząśnięci tym, co się wydarzyło, potrzebujemy w takich chwilach być razem - mówi białogardzianin, który o godz. 20 przyszedł pod urząd miejski, żeby zapalić znicz. 

Swoje światełko dla zmarłego prezydenta zapalili mieszkańcy Szczecinka. Znicze zapłonęły także m.in. przed koszalińskim ratuszem.

„Z wielkim bólem i wielkim niedowierzaniem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, wieloletniego prezydenta Gdańska. Człowieka walczącego o wolność Polski w PRL-owskiej rzeczywistości, budującego później zręby samorządności i poświęcającego tej idei swoje życie. Odszedł człowiek, którego szanowałem i który zrobił dla Polski wiele dobrego. Był wzorem do naśladowania dla wielu samorządowców - napisał na Facebooku Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Odpowiedzią na tragedię w wielu miejscach będzie także modlitwa.

- Wstrząśnięci ostatnimi wydarzeniami w Gdańsku, zapraszamy ludzi różnych poglądów na Mszę św. w polanowskim kościele - w środę (16 stycznia) o godz. 18, podczas której modlić się będziemy o pokój i jedność w narodzie - zaprasza parafia w Polanowie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy