Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kolędowanie, szopek budowanie

− Kózki, owieczki, dzwonki, dzwoneczki, chwalą z aniołami Pana nad panami! – wyśpiewali gromko na finał najmłodsi mieszkańcy gminy Biesiekierz podczas koncertu kolęd i pastorałek.

Kolędników było tylu, że w finałowym występie ledwie zmieścili się na stopniach prezbiterium kościoła w Starych Bielicach. – Dziewięć świetlic, jedna placówka wsparcia dziennego, dwie szkoły i punkt biblioteczny – wylicza artystów Mariusz Sydoruk, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Biesiekierzu i pełnomocnik ds. uzależnień.

Każda grupa zaprezentowała jedną z przygotowanych przez siebie kolęd, pastorałek lub piosenek świątecznych. Przez dwa miesiące dzieci przygotowywały kolędy razem z profesjonalistami podczas warsztatów muzycznych. Biesiekierski proboszcz ks. Zbigniew Kukiel przyznaje, że kolędowanie to sposób na przedłużenie bożonarodzeniowej radości, ale też podtrzymywanie tradycji. – Podczas wizyty kolędowej parafianka mieszkająca w bloku powiedziała mi, że nie słychać już kolęd. Słychać muzykę, telewizory, ale nie słychać śpiewających ludzi. Tylko ona jedna śpiewała. To ważne, żeby odtwarzać tradycję kolędowania, zarówno w domach, jak i w świetlicach – mówi duszpasterz.

Mieszkańcy gminy Biesiekierz podtrzymują nie tylko kolędnicze tradycje. Z koncertem połączona jest wystawa własnoręcznie tworzonych szopek bożonarodzeniowych. – Budowaliśmy ją przez cztery dni. Ale najważniejsze, że do stworzenia szopki udało się zaangażować także dorosłych, którzy wracając do wspomnień z dzieciństwa, świetnie się bawili – przyznaje Agnieszka Boniecka-Chmurzyńska z Placówki Wsparcia Dziennego „Dziecięca Kraina” z Parnowie.

Jurorzy, nie mogąc zdecydować, która szopka jest najpiękniejsza, postanowili nagrodzić wszystkich budowniczych. – Tworzenie takich budowli to też powrót do tradycji, ale również podkreślenie tego, co najważniejsze w świętach. Przecież nie o zimową przerwę od szkoły chodzi, ale o to, że Bóg przyszedł na świat, stał się jednym z nas i zamieszkał z nami. Sięgając do symboli, łatwiej przekazywać dzieciom prawdy wiary – dodaje ks. Kukiel.

Tradycja gminnego koncertowania świątecznego jest dłuższa, ale drugi rok z rzędu kolędnicy spotykają się w kościele. – Żeby żadna ze stron gminy nie czuła się poszkodowana, koncert organizowany jest za każdym razem w innej świątyni. Jeśli się uda, w przyszłym roku spotkamy się w Parnowie – zaprasza Mariusz Sydoruk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama