GN 43/2020 Archiwum

Skąd te wezwania?

W styczniu po raz pierwszy zabrzmiała w parafiach Nowenna do Matki Bożej Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, zwana nowenną skrzatuską. O jej początkach mówi ks. Lucjan Huszczonek, członek zespołu przygotowującego związane z nią modlitwy i pieśni, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku.

Katarzyna Matejek: W jaki sposób powstała nowenna skrzatuska?

Ks. Lucjan Huszczonek: Zrodziła się z ducha modlitwy i jest wynikiem współpracy kilku osób. Wszystkie są autorami zaproponowanych w nowennie westchnień, bo to jest zbiór tego, co tam, przy Pani Skrzatuskiej, możemy wyczuć, co rodzi się w naszych sercach z adoracji i kontemplacji Jej wizerunku.

Nowe imiona, którymi jako diecezjanie chcemy obdarzać Maryję, to Matka Boża Miłości Zranionej i Matka Naszej Nadziei.

Wezwania, które pojawiają się w nowennie, są opisem stanu rzeczy. To wszystko wręcz samo się opowiada. Widzimy figurę Matki Bożej, która jest Pietą, Matką trzymającą na kolanach ciało Syna. To Jezus Chrystus, który jest Bogiem-człowiekiem, czyli Miłością, która została śmiertelnie zraniona przez grzech. Matka nam Go podaje i ma przy tym jasną, pogodną twarz. Bo ta Miłość zwycięża, więc jest nadzieja.

W prośbach do Skrzatuskiej Pani ujęte są problemy, z którymi nierzadko nie potrafimy sobie poradzić, np. „Wypraszaj pociechę po dziecka utracie” czy „Złe wieści ze świata powstrzymaj”.

To suma naszych cierpień i nadziei, jakie wiążemy z naszą wiarą, tak bardzo nam potrzebną we współczesnym świecie, który w pewnym sensie bardzo się wyziębia, wypełnia ludzi coraz większym poczuciem samotności.

Jaką duchową pomoc niesie nowenna?

Nowenna to jedna z nut, jakie zanosimy do Boga przez przyczynę Matki Bożej. Ważne, byśmy w tych poszukiwaniach nie stracili z oczu tego, że w sanktuarium maryjnym najważniejszą Osobą jest Jezus Chrystus.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama