Nowy numer 20/2024 Archiwum

Skrzatuska Pani w Litanii Loretańskiej

Od 2 lutego odmawiając Litanię Loretańską będziemy wzywać Maryję także tytułem szczególnie bliskim sercu diecezjan.

W jaki sposób wezwanie trafi do Litanii? - „Pełni podziwu dla działania Najświętszej Maryi Panny w życiu naszego koszalińsko-kołobrzeskiego Kościoła oraz dla niezwykłego znaku Jej obecności, Piety, czczonej w sanktuarium w Skrzatuszu, na różne sposoby wyśpiewujemy Panu i Jego Matce nasz hymn wdzięczności. Idąc za intuicją naszych przodków, w liturgii, pieśniach i prywatnej modlitwie słusznie nazywamy Ją PANIĄ SKRZATUSKĄ. Tytuł ten upowszechnił się w naszym lokalnym Kościele do tego stopnia, iż uznałem za naturalne, aby był też wypowiadany wtedy,  gdy zwracamy się do Maryi słowami czcigodnej Litanii Loretańskiej” - pisze w dekrecie bp Edward Dajczak.

Wezwanie to należy dodać jako ostatnie, to znaczy bezpośrednio po wezwaniu „Królowo Polski” (wezwanie „Królowo Świata” nie należy do Litanii zatwierdzonej do publicznego odmawiania przez Stolicę Apostolską).

Nowe wezwanie dodawać należy na terenie naszej diecezji, a także poza diecezją, gdy Litanię odmawiają koszalińsko-kołobrzescy diecezjanie, czy to publicznie w swojej grupie czy też indywidualnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy