Nowy numer 17/2024 Archiwum

Razem jesteśmy lepiej słyszalni

Bp Paweł Cieślik przewodniczył modlitwie o jedność chrześcijan, która odbyła się w sanktuarium na Górze Chełmskiej w Koszalinie. - Ekumenizm to jednoczenie się nie tylko we Krwi Chrystusa, ale także w biedzie z bliźnim - powiedział biskup senior.

Bp Paweł Cieślik zabrał głos podczas nieszporów, które w niedzielę 27 stycznia sprawowane były w sanktuarium na Górze Chełmskiej. Wydarzenie związane było z zakończonym przed dwoma dniami Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nawiązując do hasła tegorocznego tygodnia ekumenicznego - "Dąż do sprawiedliwości" - biskup powiedział: - Ekumenizm to nie tylko wspólne modlitwy. Bratnie dzieła charytatywne dowodzą, że chrześcijan jednoczy również praktykowanie miłości.

Bp Cieślik zwrócił uwagę na niektóre wspólne działania chrześcijan w różnych obszarach życia społecznego.

- Po raz 25. Caritas Polska zorganizowała Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli wigilii w Polsce. To realna pomoc potrzebującym. Od 19 lat do akcji dołączyły się organizacje charytatywne - Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Eleos Kościoła prawosławnego - przypomniał biskup.

- Chrześcijanie zabierali też wspólnie głos w sprawie świętowania niedzieli. Połączony apel chrześcijańskich wspólnot z kilkunastu krajów europejskich przedstawiono w Brukseli w ramach Europejskiego Przymierza na rzecz Niedzieli. Mówiono tam o znaczeniu niedzieli jako dnia wolnego od pracy, co jest istotne dla zdrowia fizycznego i psychicznego, zachowania równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz dla uczestnictwa w życiu kulturalnym i religijnym - podkreślił hierarcha.

Bp Cieślik zwrócił też uwagę na wspólne działania chrześcijan w niesieniu pomocy przy okazji kryzysów humanitarnych, a także w ramach różnych akcji społecznych czy na rzecz ekologii.

- Razem jesteśmy lepiej słyszalni, dlatego pomagamy ludności dotkniętej wojną - zwłaszcza w miejscach tragedii, gdzie odnawiamy wspólnie szkoły, kościoły, szpitale. Konferencja Episkopatu Polski razem z Polską Radą Ekumeniczną włącza się też w akcje mające poprawić bezpieczeństwo na drogach, takie jak "Świeć przykładem" czy "Nie zabijaj! Chcę żyć". Podczas grudniowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach przedstawiciele Kościołów i organizacji ekumenicznych z Polski i z innych krajów brali udział w debatach, spotkaniach i modlitwach. Przypominali ekologiczny apel Kościołów o ochronę stworzenia.

Uzasadniając podobne działania, biskup stwierdził: - Ekumenizm to jednoczenie się nie tylko we Krwi Chrystusa, ale także w biedzie z bliźnim. Ekumenizm nie polega bowiem na przekonywaniu czy nawracaniu. Jest on poszukiwaniem jedności.

Komentując tegoroczne hasło: "Dąż do sprawiedliwości", biskup powiedział także: - Dążyć do sprawiedliwości to znaczy dobrze traktować innych ludzi, unikać nie tylko przemocy fizycznej, ale także plotkowania i rozgłaszania złośliwych informacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy