Nowy numer 42/2020 Archiwum

Życie konsekrowane w diecezji w liczbach

W liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) przypada Dzień Życia Konsekrowanego. Ile jest osób konsekrowanych w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i czym się zajmują?

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działa 11 instytutów zakonnych męskich i 27 żeńskich; posługuje ponad 120 księży zakonnych, 8 braci i ponad 200 sióstr. Jest także 8 dziewic i 6 wdów konsekrowanych, czyli przedstawicielek tzw. indywidualnych form życia konsekrowanego.

Siostry, bracia i kapłani zakonni (zwani najczęściej ojcami) pełnią różne funkcje w Kościele, także w naszej diecezji. Bracia i ojcowie pracują głównie w parafiach, prowadząc tam różne dzieła. Jedno ze zgromadzeń - bracia szkolni - prowadzi DPS dla upośledzonych intelektualnie mężczyzn w Przytocku niedaleko Miastka. Mamy też zgromadzenie typowo monastyczne, takie jak: - benedyktyni - w Starym Krakowie k. Darłowa. Salezjanie w Pile prowadzą szkoły katolickie. Marianie w Grzybowie - dom rekolekcyjny. Franciszkanie konwentualni - oprócz kilku parafii prowadzą także pustelnię na Świętej Górze Polanowskiej.

Siostry zakonne również wykonują różne zadania przy parafiach. Pracują także w instytucjach diecezjalnych, takich jak: kuria biskupia (pallotynki), Wyższe Seminarium Duchowne (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), Dom Księży Emerytów w Kołobrzegu (felicjanki). Wiele sióstr uczy w szkołach - przeważnie katechezy, ale nie tylko. Pracują w sanktuariach: w Skrzatuszu (uczennice Krzyża) na Górze Chełmskiej (siostry szensztackie, które to sanktuarium prowadzą). Pracują w hospicjum Caritas w Darłowie (Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego). Prowadzą Dom Samotnej Matki w Koszalinie (Wspólnota Dzieci Łaski Bożej), DPS dla upośledzonych kobiet w Bobolicach (pallotynki). Zajmują się dziećmi, młodzieżą, osobami bezdomnymi, uzależnionymi. Prowadzą przedszkola (salezjanki w Połczynie-Zdroju) i wiele innych dzieł. Są też siostry kontemplacyjne (karmelitanki bose w Bornem Sulinowie, klaryski w Słupsku oraz Wspólnota Sióstr Maryi Gwiazdy Porannej w Koszalinie). To tylko niektóre z przykładów.

Dwa zgromadzenia powstały w naszej diecezji: siostry - Wspólnota Dzieci Łaski Bożej (formalnie erygowana w 1986 roku) i bracia - Bracia Jezusa Miłosiernego, działający przy Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie (2018).

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego (2 lutego) z udziałem przedstawicieli zgromadzeń z regionu:

  • 10.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu (katedra),
  • 10.30 - Msza św. pod przewodnictwem biskupa (katedra),
  • ok. 12.00 - spotkanie integracyjne w CEF.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama